Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vedenie prenos hnede pozadie - Európska komisia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
2. decembra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Domácnosti na západe s vyšším odberom môžu za elektrinu platiť viac

Koncové ceny elektriny pre zraniteľných odberateľov v roku 2017 nemusia potešiť všetkých. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v stredu síce avizoval, že priemerná cena elektriny pre domácnosti na budúci rok klesne o 4,3 %. No podľa porovnania ZDE sa to nemusí týkať všetkých domácností na západnom Slovensku, predovšetkým tých, ktorí využívajú elektrinu na vykurovanie. Tým môže naopak budúcoročný konečný účet výrazne vzrásť.

Ako príklad uvádza ZDE modelové situácie pre každú regionálnu distribučku. Domácnosti na západnom Slovensku s ročnou spotrebou 26 000 kWh, ktorá využíva dvojpásmovú tarifu s vykurovaním na elektrinu (DD3), konečný účet porastie o viac než 13 %. Odberateľ si tak v praxi priplatí o zhruba 343 eur ročne. Rast ročných nákladov pre odberateľov Západoslovenskej distribučnej možno sledovať vo všetkých tarifách s výnimkou tarify D1.

Porovnanie nákladov domácností v regióne Západoslovenskej distribučnej

Výpočty ZDE vychádzajú z cenových rozhodnutí pre každého prevádzkovateľa regionálnej distribučnej sústavy v kombinácii s právoplatným cenovým rozhodnutím pre alternatívneho dodávateľa Magna Energia na rok 2017. Do koncových cien vstupuje aj tarifa za prevádzkovanie systému (TPS), ktorá do výpočtu vstúpila v nezmenenej výške, hoci úrad naznačil jej rast v 2017.

Porovnanie nákladov domácností v regióne SSE – Distribúcie

Porovnanie nákladov domácností v regióne Východoslovenskej distribučnej

Dôvodom nejednotnosť dodávateľských a distribučných taríf

Regulačný úrad rozdelil v minulosti domácnosti podľa spotreby do ôsmich taríf. Regionálny prevádzkovateľ distribučnej sústavy sa mohol následne sám rozhodnúť, koľko z nich ponúkne zákazníkom. Kým Západoslovenská distribučná uplatnila päť z nich, Stredoslovenská energetika–Distribúcia osem a Východoslovenská distribučná šesť. Kvôli tomu si mohli napríklad tarifu pre víkendové odbery zvoliť iba Stredoslováci.

ZDE preto počas príprav novej regulačnej politiky a nadväzujúcich vyhlášok navrhovala, aby sa celoplošne zjednotili distribučné a dodávateľské tarify. ÚRSO napokon vo vyhláške č. 260/2016 zjednotil iba tarify distribúcie pre domácnosti a firmy s ročnou spotrebou do 30 000 kWh elektriny. Vzniklo tak desať taríf, vrátane nových pre odberné miesta vybavené inteligentnými meračmi alebo špeciálna tarifa pre odberné miesta pre nabíjačky elektromobilov. Sloboda pre distribučné firmy, koľko taríf pre domácnosti uplatnia, ostala zachovaná.

Z analýzy koncových cien elektriny v  regiónoch vyplýva, že cena distribúcie sa u prevádzkovateľov výrazne odlišuje. Najdrahšie podľa ZDE vychádza cena Západoslovenskej distribučnej, ktorá vychádza vyše 27eur/MWh. Združenie zároveň upozorňuje, že cena, za ktorú mali dodávatelia nakúpiť komoditu pre rok 2017, vychádza podľa vzorca v cenovej vyhláške na 26,93 eur/MWh. „Porovnanie tejto regulátorom stanovenej ceny napríklad s cenou distribúcie na západnom Slovensku ponechávame bez komentára,“ uzavrelo v tlačovej správe ZDE.

ZSD: Vo výpočtoch ZDE sú nezrovnalosti

Západoslovenská distribučná upozorňuje na nezrovnalosti s celkovou platbou za elektrinu podľa príslušných cenových rozhodnutí. Na základe priemerných spotrieb pre kúrenárov, ako aj pre domácnosti s nižšou a priemernou spotrebou je podľa hovorkyne Michaely Dobošovej celková platba za elektrinu vrátane DPH podstatne nižšia. V roku 2017 oproti roku 2016 by zaplatil priemerný kúrenár o 2 % menej, priemerná domácnosť s nižšou spotrebou o 10 % menej, priemerná domácnosť s priemernou spotrebou v prípade jednofázového odberu o 7 % menej a v prípade trojfázového odberu o 5 % viac.

Zároveň nárast, ktorý zdôrazňuje ZDE pri spoločnosti Západoslovenská distribučná, sa týka podľa nej len jednej zložky ceny (variabilnej zložky), pričom druhá časť ceny (fixnej zložky a platby za odberné miesto) v prípade domácností klesá. „Každopádne pre zákazníka je podstatná celková platba za elektrinu,“ uzavrela.

© energia.sk, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.