Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
**
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
24. februára 2020 Obnoviteľné zdroje OZEBiomasa od Energia.skSITA

Domácnosti môžu získať dotáciu na kotol na biomasu, SIEA rozdelí 500-tisíc eur

Domácnosť môže získať na kúpu a inštaláciu kotla na biomasu maximálne 1 500 eur. Inštalácie kotlov na biomasu podporí agentúra len v prípade, ak budú dodržané viaceré požiadavky. V prípade rodinných domov musí byť nahradený starý kotol na spaľovanie tuhých fosílnych palív.

Dom taktiež nemôže byť výmenou starého kotla za nový dotovaný kotol odpojený od centrálneho zásobovania teplom (CZT). Dotácie môže získať aj bytový dom. Ten však tiež nesmie byť odpojený od CZT a musí prejsť energetickým auditom, v ktorom sú navrhnuté opatrenia so zohľadnením využitia potenciálu úspor energie a následnej inštalácie zariadení na využívanie OZE.

Zelená domácnostiam

SIEA zverejnila v januári v projekte Zelená domácnostiam II podrobný harmonogram k prvým štyrom tohtoročným kolám. Tie budú vyhlasované tak ako vlani samostatne pre jednotlivé druhy zariadení.

Agentúra v nich plánuje vydať poukážky v celkovej hodnote 5,2 milióna eur. Žiadosti bude možné, rovnako ako v minulosti, vyplniť elektronicky v týždenných intervaloch vždy v utorok o 15.00.

Zverejnený harmonogram

Ako prvé bolo v tomto roku vyhlásené kolo pre tepelné čerpadlá 18. februára 2020. K dispozícii boli tri milióny eur. Nasleduje spomínané kolo určené pre kotly na biomasu s čiastkou 500 tisíc eur. Na slnečné kolektory je pripravený jeden milión eur.

Zverejnený harmonogram uzatvára kolo určené pre fotovoltické panely s čiastkou 700 tisíc eur a termínom otvorenia 10. marca. Maximálne môže rodinný dom získať 1 750 eur na slnečné kolektory, 3 400 eur na tepelné čerpadlo, 1 500 eur na kotly na biomasu a 1 500 eur pri fotovoltických systémoch.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.