Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obnovitelné zdroje energii repowering
Foto: ilustračné, GettyImages
24. marca 2023 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Domácnosti majú stále záujem o dotácie na malé OZE, milióny eur sa minuli za niekoľko minút

O dotácie na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií je zo strany slovenských domácností stále veľký záujem. O aktiváciu poukážok z projektu Zelená domácnostiam požiadalo vo štvrtok takmer 400 zhotoviteľov.

Štát tak prostredníctvom Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) podporí ďalších 2 745 zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov v domácnostiach.

Suma 5,6 milióna eur, ktorá bola k dispozícii po navýšení a uvoľnení prostriedkov po nevyužitých poukážkach, bola presiahnutá v priebehu 24 minút. Po tom, čo záujem o poukážky presiahol aj mimoriadne navýšené prostriedky, agentúra aktiváciu žiadostí uzatvorila.

Poukážky k žiadostiam

Keďže sme uvoľnili posledné financie z aktuálneho projektu Zelená domácnostiam, očakávali sme enormný záujem, čo sa aj potvrdilo. Pozitívne nás prekvapil veľký počet zhotoviteľov, bolo ich 393, ktorí o aktivovanie poukážok úspešne požiadali. Určite neboli uspokojení záujemcovia v plnej miere, ale využili sme všetky možnosti, ktoré momentálne máme, a ďalšiu podporu pripravujeme v novom projekte,“ uviedol generálny riaditeľ Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Stanislav Jurikovič.

Poukážky k žiadostiam, ktoré zhotovitelia aktivovali, SIEA vydá v utorok 28. marca 2023 o 11:00 a v najbližších dňoch rozpošle domácnostiam. Celkovo agentúra vydá 1 168 poukážok na tepelné čerpadlá, 1 277 na fotovoltické panely, 232 na solárne kolektory a 68 na kotly na biomasu.

Aktivovanie poukážok

SIEA v uplynulých týždňoch zhotoviteľov vyzývala, aby mimoriadne doplnenie prostriedkov využili len na aktivovanie poukážok k tým inštaláciám, ktoré bude možné dokončiť počas troch mesiacov.

Samotná aktivácia je pre zhotoviteľov jednoduchý krok, v rámci ktorého vyplnia číslo poukážky a aktivačný kód, ale potvrdenie aktivácie automaticky spustí prepočítavanie dostupnej sumy, čo pri veľkom počte požiadaviek spôsobovalo dlhšiu odozvu systému,“ vysvetlil Jurikovič.

Registrácia nových žiadostí je naďalej otvorená, slúži však len na evidovanie záujmu domácností o podporu v ďalšom období, kedy SIEA pripravuje nový projekt s rozpočtom 140 miliónov eur financovaný z Programu Slovensko. Nové podmienky podpory zverejní agentúra po schválení projektu. O príprave projektu bude SIEA priebežne informovať.

Podpora na inštaláciu zariadení

Podpora na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach z aktuálneho projektu Zelená domácnostiam, ktorý je financovaný z európskych a štátnych prostriedkov prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia, je k dispozícii od roku 2015.

Vďaka národnému projektu SIEA pribudlo na Slovensku 47-tisíc zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie, pričom celková suma preplatených poukážok presiahla 100 miliónov eur.

Spolu bolo doteraz podporených 13 779 inštalácií slnečných kolektorov, 15 972 tepelných čerpadiel, 11 313 fotovoltických systémov a 6 597 kotlov na biomasu. Aktuálne domácnosti disponujú vydanými poukážkami na inštaláciu zariadení v hodnote 7,8 milióna eur.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.