Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solár na domčeku
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto
3. augusta 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Domácnosti, firmy i aktivisti čakajú na dotácie pre OZE

„Už viac ako dva roky každý, kto má záujem o obnoviteľné zdroje čaká na spustenie dotačného programu. Výrobcom aj inštalatérom tak klesajú objednávky a príjmy o desiatky percent,“ uviedol Pavol Široký, koordinátor energetickej kampane Greenpeace Slovensko s odkazom na koncepciu rozvoja výroby elektriny z malých OZE schválenú ešte v júli 2013.

Tesne pred avizovaným predstavením podmienok podpory inštalácie malých OZE zariadení v domácnostiach organizácia Greenpeace upozornila, že ani za viac než 760 dní kabinet Roberta Fica nedokázal program spustiť. Ďalšie odďaľovanie spustenia programu podľa nich zbytočne oberá ľudí o peniaze, ktoré by mohli ušetriť, ohrozuje výrobcov, predajcov a inštalatérov obnoviteľných zdrojov.

„Je otázne či nejde o ďalší účelový krok na obmedzenie podpory obnoviteľných zdrojov energie a politicky motivované spustenie programu až tesne pred voľbami,“ poznamenal Široký.

Sociálne opatrenie

Jednorazový finančný príspevok na inštalácie OZE v domácnostiach nám Európska komisia odobrila v októbri 2014 v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia (OP KŽP 2014-2020). Sumou 100 miliónov eur na projekt prispeje EÚ, 15 miliónov eur sa má dofinancovať zo štátneho rozpočtu. Koncom mája si tento dlho avizovaný program podpory malých obnoviteľných zdrojov prisvojila vláda ako jedno z 15 opatrení druhého sociálneho balíčka.

O podmienkach, obmedzeniach a spustení dotačného projektu sme nedávno informovali v našom článku, ktorý bol zverejnený 13. júla.

Hovorca Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA), ktorá ho má na starosti, nám vtedy potvrdil, že o vystavenie poukážok budú môcť domácnosti požiadať na jeseň. Vzhľadom na problémy s inštaláciou externých zariadení počas zimných mesiacov či výmenu technológií počas vykurovacej sezóny, bude popri výške príspevku hlavnou otázkou aj platnosť poukážok.

„Likvidačný“ stav

Jasný pokles záujmu o solárne zariadenia na Slovensku v posledných rokoch potvrdil pre náš portál Dalibor Šebest zo spoločnosti ECBA s.r.o., ktorá sa špecializuje na inštaláciu termických i fotovoltických systémov. „Celé rozprávanie o dotáciách bolo pre nás priam likvidačné,“ uviedol. Odhadol, že oproti roku 2013, keď sa začalo hovoriť o obnovení dotácií na OZE, zaznamenali v prípade termických slnečných kolektorov využívaných na ohrev vody a vykurovanie medziročný pokles objednávok až o 60 %, nasledujúci rok o ďalších takmer 40 %.

„Prepad pri fotovoltických zariadeniach bol ešte horší,“ poznamenal s tým, že problémom sa navyše stala veľká byrokracia, tzv. stop-stav zo strany distribučných spoločností a tiež legislatívne zavedenie G-komponentu od začiatku minulého roka.

Šebest pritom zdôraznil, že počas poslednej dekády došlo k jasnému poklesu cien solárnych zariadení, čím sa stali pre ľudí oveľa dostupnejšie aj bez dotácií.

Veľkú medzeru zo strany štátu vidí najmä v nízkej osvete, podpore veľkých jadrových zdrojov a snahe vyvolať negatívne vnímanie obnoviteľných zdrojov napríklad poukazovaním na výkyvy v elektrizačnej sústave. Konateľ spoločnosti ECBA verí, že po konečnom spustení ohlasovaného programu, bude o dotované zariadenia veľký záujem aj preto, že avizované príspevky by mali byť pomerne štedré.

Firmy nápor nemusia zvládnuť

Aj riaditeľ najväčšieho slovenského výrobcu slnečných kolektorov spoločnosti THERMO|SOLAR potvrdil výraznú stagnáciu na trhu.

„Za posledné mesiace značne stúpol záujem verejnosti o inštaláciu slnečných kolektorov, ale je to skôr na úrovni prieskumu trhu,“ uviedol Alfréd Gottas. „Každý rok v lete sa zvyšuje záujem o slnečné kolektory, tento rok však, ako už bolo spomenuté, ľudia zháňajú informácie a čakajú na reálne spustenie dotačného programu.“

Podľa Gottasa si však ľudia čoraz viac uvedomujú výhody teplej vody získanej zadarmo ohrevom zo slnka a začínajú chápať návratnosť investície do OZE. „Inštaláciou zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov sa zároveň stávajú menej závislými na vonkajších zdrojoch, raste cien energií a politických rozhodnutiach,“ poznamenal.

„Nie všetci si však uvedomujú, že pri veľkom  záujme o OZE príde nápor na inštalačné firmy a tie v takých prípadoch zreálnia svoje ceny, ktoré držali celé roky podhodnotené. Takže nakoniec pri dlhšom čakaní nemusia ušetriť až toľko, ako sa všeobecne očakáva,“ upozornil šéf THERMO|SOLARu.

Spomienky na dotácie

Gottas potvrdil pokles predaja firmy na Slovensku o desiatky percent v porovnaní s obdobím, kedy existovali predchádzajúce dotácie.

V rokoch 2009 – 2011 sa dotovali solárne systémy aj kotly na biomasu. Šlo o jedno z protikrízových opatrení prvej vlády Roberta Fica.

Podľa údajov SIEA sa vďaka vtedajšiemu štátnemu dotačnému programu v rodinných domoch nainštalovalo 5 410 solárnych systémov. V bytovkách to bolo 39 solárnych systémov. Príspevok na kotol na biomasu získalo celkovo 1 427 domácností. Spolu tak bolo z tohto programu domácnostiam prerozdelených vyše 6,6 milióna eur, z toho cez 5,7 mil. eur smerovalo na solárne zariadenia.

Až 45 % z vtedy podporených kotlov na biomasu boli zariadenia vyrobené na Slovensku. Pri slnečných kolektoroch bola tretina systémov slovenského pôvodu. Vo všetkých prípadoch inštaláciu vykonali slovenské montážne firmy, uvádza SIEA.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.