Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jozef Holjenčík august 2015 - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jozef Holjenčík (ÚRSO) - Foto:energia.sk
30. novembra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Domácnosti by mali budúci rok za energie platiť menej

„Cena elektriny pre domácnosti za posledné tri roky neustále klesá,“ uviedol predseda ÚRSO Jozef Holjenčík. „Pokles nie je celkom výsledkom konkurencie na trhu, hoci úrad na to už podmienky dávno vytvoril a počet alternatívnych dodávateľov je dostatočne vysoký na to, aby mechanizmus hospodárskej súťaže fungoval a mal priaznivý dopad na ceny.“

Úrad dnes stanovil budúcoročné maximálne ceny pre dodávku energií domácnostiam a malým podnikom. V prípade elektriny tak ukončil cenové konania voči trojici rozhodujúcich dodávateľov.

„Regulované subjekty iniciatívne neponúkli odberateľom nižšie ceny, aj keď ceny na trhoch de facto klesali,“ dodal šéf regulačného úradu.

Elektrina o 1 %

Priemerná maximálna cena poklesne od 1. januára o 1,02 %. Odberateľ v kategórii D1 tak ročne ušetrí v priemere 3 eurá, odberateľ  v D2 asi 8 eur a odberateľ v D5 (vykurovanie elektrinou) asi 50 eur. Dodávka elektriny pre malé podniky by mala byť lacnejšia asi o 1,1 %.

Podľa Jozefa Holjenčíka od roku 2012 klesajú o 1 až 2 % aj regulované sieťové poplatky – prenos a distribúcia vrátane strát a tarifa za systémové služby. Tento trend ale negovalo zvyšovanie odvodu do Národného jadrového fondu aj tarify za prevádzkovanie systému (TPS).

Zajtra sa začne cenové konanie k TPS, prostredníctvom ktorej sa dotujú ťažba a spaľovanie domáceho uhlia, obnoviteľné zdroje a kogenerácia a tiež financuje činnosť organizátora krátkodobého trhu s elektrinou. Podľa dosiaľ zozbieraných údajov však úrad nepredpokladá, že táto tarifa stúpne.

Lacnejší plyn

Zníženie ceny na trhoch sa zaregistrovalo aj v prípade plynu.

Cenový vývoj NCG Cal-16 (Zdroj: EEX)

Úrad v rámci novembrového cenového konania voči štátnemu SPP rozhodol, že od januára 2016 dôjde k zníženiu ceny plynu v priemere o 3,6 %. Odberateľ v tarifnej skupine D1 by mohol ročne  len asi 1 euro, v D2 asi 16,5 eura. V D3 by mohla ročná úspora činiť okolo 40 eur. Plyn pre malé podniky by mal vyjsť aj o 2,88 % lacnejšie než doteraz.

Regulačný úrad tiež vo svojom rozhodnutí poukázal na to, že okrem vývoja na trhu sa zmenila aj hodnota nákupnej ceny plynu od hlavného dodávateľa plynu pre SPP ruského Gazpromu oproti hodnote plánovanej nákupnej ceny plynu, z ktorej sa vychádzalo pri určení maximálnych cien za dodávku plynu zraniteľným odberateľom na rok 2015 a 2016.

Teplo a voda

Pokiaľ ide o teplo, priemerné ročné náklady na priemerný byt majú zostať rovnaké, a to na úrovni 664 eur vrátane DPH. Úrad dostal 53 cenových návrhov so žiadosťou o zmenu, doteraz schválil 25 cenových návrhov, ostatné ešte posudzuje.

Žiadna vodárenská spoločnosť nepožiadala o zmenu cenového rozhodnutia. Zostávajú tak v platnosti maximálne ceny stanovené pre rok 2015.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.