Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo kurenie radiator spotreba energie
Foto: ilustračné, GettyImages
28. septembra 2023 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Domácností bez udržateľnosti dostatočného tepla pribúda

Na Slovensku sa zvýšil podiel domácností, ktoré si nedokážu udržať dostatočné teplo. Vyplýva to z najnovšieho ekonomického prehľadu Inštitútu pre stratégie a analýzy. Neschopnosť udržať si doma adekvátne teplo vypovedá o podiele obyvateľov, ktorí tvrdia, že si nemôžu dovoliť udržiavať v domácnosti primeranú teplotu. Je to jeden z najzreteľnejších indikátorov energetickej chudoby.

Spomedzi štátov V4 si na Slovensku najviac, vyše 7 % obyvateľov, nedokázalo v roku 2022 udržať dostatočné teplo v domácnosti. Pred 10 rokmi sme na tom boli vo V4 najlepšie,“ konštatuje inštitút. Kým pozícia Slovenska sa mierne zhoršila, naši susedia si výrazne polepšili.

V roku 2012 tvrdilo 5,5 % obyvateľov Slovenska, že si nemôžu dovoliť udržiavať vo svojich príbytkoch primeranú teplotu. Do roku 2022 sa tento podiel zvýšil o 1,6 percentuálneho bodu na 7,1 %.

Najväčšie zlepšenie vo V4 dosiahlo Maďarsko, z 15 % podielu na 4,7 % a Poľsko z 13,2 % na 4,9 %. Česko malo s 2,9 % najnižší podiel chladných domácností. Priemer Európskej únie za rok 2022 bol 9,3 %.

Inštitút pre stratégie a analýzy je analytickou jednotkou na Úrade vlády SR, ktorého poslaním je analytická podpora stratégie hospodárskej a sociálnej politiky vlády. Aktuálne sa zaoberá hlavne skúmaním regionálneho rozvoja a efektívnosti využívania Európskych štrukturálnych a investičných fondov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.