Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. júla 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Dokázané ropné rezervy OPEC vzrástli o 12,1 % na 1,19 bilióna barelov

Rezervy sú jedným z kritérií ropného kartelu na stanovovanie produkčných kvót. Najnovšie údaje však pravdepodobne nezmiernia pochybnosti trhov o skutočných rezervách ropy v krajinách OPEC. Niektorí analytici sú presvedčení, že ropný kartel to s údajmi často preháňa, čo ale členské štáty odmietajú.

Rast dokázaných ropných rezerv minulý rok zabezpečila podľa OPEC najmä Venezuela, ktorej rezervy sa zvýšili z 211,2 miliardy barelov v roku 2009 na 296,5 miliardy barelov. Ide najmä o rezervy v delte rieky Orinoco. Rezervy Saudskej Arábie, najväčšieho vývozcu z členských štátov OPEC, sa medziročne nemenili a zotrvali na úrovni ASI 264,5 miliardy barelov. Na rozdiel od venezuelskej ropy však saudskoarabská má výhodu v tom, že je to ropa ľahká a kvalitná. Venezuelská ropa z oblasti rieky Orinoco je ťažká a treba ju miešať s inou ľahšou ropou, ak ju chce krajina umiestniť na svetových trhoch.

Zásoby ropy zvýšili aj Irán a Irak. Bagdad oznámil, že jeho rezervy vzrástli v minulom roku o 24 % na 143 miliárd barelov, čo je výsledok aktivít zahraničných ropných spoločností. Irán zasa oznámil, že jeho dokázané ropné rezervy dosahujú asi 150 miliárd barelov.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.