Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
grid and wind turbines
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/the russians are here (licencia creative commons)
31. januára 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Dohody z oblasti obnoviteľnej energie dosiahli vlani rekord

Historicky mali v transakciách z oblasti OZE vždy prevahu dohody zamerané na oblasť výroby elektriny z vody, vlani ich však po prvýkrát v pomere 7:1 prekonali dohody z oblasti výroby elektriny z vetra, slnka, biomasy a energetickej účinnosti, uviedla PwC. Spoločnosť verí v ďalší rast trhu.

Trh obnoviteľných zdrojov energie začína byť zrelý, čo zvýši zlučovanie v sektore. Prehodnotenie záujmov o jadrovú energiu v niektorých krajinách, ako v Japonsku, by tiež mohlo zvýšiť záujem o obnoviteľné zdroje a poskytnúť trhu ďalšiu podporu.

Investície do výroby „čistej“ energie vlani podľa správy Bloomberg New Energy Finance stúpli na rekordných 260 mld. amerických dolárov, hlavne kvôli rastúcemu záujmu o solárne elektrárne. Obnoviteľné zdroje energie sa však do roku 2030 majú podľa odhadov BP podieľať na celkovej výrobe elektriny iba 5 percentami.

Hodnota transakcií v oblasti solárnej energie a energetickej účinnosti stúpla vlani o 56 % a na celkovom raste sa tieto dohody podieľali 79 %. Jedna z troch dohôd bola z oblasti výroby energie zo slnka.

Sektor obnoviteľných zdrojov energie však tento rok čakajú aj možné problémy. Výrobcovia v USA a v Európe sú pod tlakom kvôli rastu nákladov a niektorí čínski výrobcovia majú problémy s vysokými dlhmi, upozornila PwC. Nadbytočná kapacita v Číne by mohla spôsobiť vlnu spájania v rámci jedného územia aj medzi hlavnými výrobnými oblasťami, ktorými sú USA, Nemecko, Čína. Na trhu by tak bol menší počet veľkých, globálnych hráčov. Ďalšie dohody ohrozuje aj neistá situácia v eurozóne, informuje agentúra Reuters.

Štatistika PwC zahŕňa dohody, ktoré sa vzťahujú na kúpu prevádzkových projektov spojených s výrobou energie z obnoviteľných zdrojov a spoločností, ktoré vyrábajú vybavenie pre tento sektor. Zahŕňa výhradne ukončené dohody o fúziách a akvizíciách.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.