Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dohoda EU-RU-UA - Európska komisia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Podpis dohôd o dodávkach ruského plynu na Ukrajinu
31. októbra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Dohoda podpísaná, Rusko obnoví dodávky plynu pre Ukrajinu

Rusko, Ukrajina a Európska únia podpísali včera večer v Bruseli dohodu o obnovení dodávok ruského plynu Ukrajine počas zimy. Dohoda sa týka obdobia do marca 2015.

Zimný balík pozostáva z dvoch dokumentov. Ide o záväzný protokol medzi Komisiou, Ruskom a Ukrajinou a o dodatok k existujúcemu kontraktu o dodávkach plynu, ktorý podpísali šéfovia ruského Gazpromu a ukrajinského Naftogazu.

Text trilaterálneho protokolu nájdete na tejto linke.

Ukrajina vyrovná svoj dlh vo výške 3,1 miliardy eur založený na predbežnej cene za plyn vo výške $268,50/1000 m3 v dvoch tranžiach. Splátku 1,45 miliardy dolárov zaplatí bezodkladne v priebehu najbližších dní, ďalších 1,65 miliardy dolárov do konca tohto roka.

O konečnej cene plynu a teda aj konečnej výške dlhu medzi Gazpromom a Naftogazom rozhodne arbitráž na Rozhodcovskom inštitúte Štokholmskej obchodnej komory.

Rusko zase uplatní vládny výnos o znížení ceny za plyn pre Ukrajinu o 100 dolárov, čím cenový strop dosiahne výšku 385 dolárov za 1000 m3. Kyjev následne získa prístup k dodávkam ruského plynu výmenou za mesačné platby vopred. Ukrajina si môže objednať koľko plynu potrebuje, nebude sa uplatňovať povinnosť take-or-pay. Ukrajina predpokladá do konca roka 2014 nákup plynu v objeme asi 4 miliardy m3, t.j. za 1,5 miliardy dolárov.

„Nemôže byť lepší koniec môjho mandátu,“ uviedol odchádzajúci predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. „Nie je dôvod, prečo by Ukrajinci v zime mrzli.“

„Som rád, že politická zodpovednosť, logika spolupráce a obyčajný ekonomický rozum zvíťazili,“ poznamenal Barroso.

„Tento prelom nielenže zaistí, že Ukrajina bude mať dostatočné vykurovanie v zime. Je to tiež príspevok k deeskalácii napätia medzi Ruskom a Ukrajinou,“ okomentoval úspešný záver rokovaní eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger, ktorý bude mať od zajtra v Komisii na starosti portfólio digitálnej ekonomiky.

Predstavitelia EÚ uviedli, že Rusko i Ukrajina tvrdo vyjednávali s cieľom dosiahnuť prísľuby od Únie. Moskva chcela dosiahnuť, aby EÚ pomohla zaplatiť Ukrajine dlhy voči spoločnosti Gazprom, a Kyjev zase chcel dohodu, ktorú by mohla vláda prezentovať domácim voličom tak, že za dodávky plynu nezaplatí nadmernú cenu.

Kyjev je podľa Oettingera s pomocou Medzinárodného menového fondu a EÚ schopný uhradiť všetky svoje účty. Uviedol, že ukrajinský dlh splatný do konca tohto roka sa uhradí zo špeciálneho ukrajinského fondu.

To potvrdil aj  ruský minister Alexander Novak, podľa ktorého dlh zaplatí ukrajinský Naftogaz z vlastných prostriedkov. „Majú 3,1 miliardy na účtoch, bolo to potvrdené,“ poznamenal Novak.

„Chcem vás ubezpečiť, že Rusko bolo vždy spoľahlivým dodávateľom energetických zdrojov pre Európu a ďalších zákazníkov. Bolo, je a bude spoľahlivým dodávateľom,“ vyhlásil Novak na tlačovej konferencii.

„Obdobie jesene a zimy je zaistené a dodávky pre európskych odberateľov sú tiež stabilné. Sme presvedčení, že naše budúce vzťahy budú konštruktívne a že naše dohody budú splnené,“ citovala Novaka agentúra Reuters.

Ukrajinský minister Jurij Prodan doplnil, že vzhľadom na pokles ceny ropy, by mala Ukrajina platiť za 1000 m3 plynu v mesiacoch november a december sumu 378 dolárov a v prvom kvartáli roka 2015 zase 365 dolárov. O možnom znížení dohodnutej ceny v súvislosti s fluktuáciou cien ropy informovalo už včera popoludní ruské ministerstvo pre energetiku. Konečná cena za zimné dodávky sa vypočíta na základe vzorca zakotveného v súčasnej zmluve a s uplatnením 100 dolárovej zľavy na vývozné clá.

Energia.sk, ČTK, TASR

Fotografie: Európska komisia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.