Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
europska komisia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ tiseb (licencia Creative Commons)
31. augusta 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Dohoda o zemnom plyne medzi Ruskom a Poľskom znepokojila EÚ

Európska komisia vyjadrila znepokojenie ohľadom navrhovanej dohody medzi Ruskom a Poľskom o dodávkach zemného plynu cez plynovod Jamal. Podpisom dohody by si  Poľsko zabezpečilo ročné dodávky 10 mld. m3 pre vlastný a európsky trh až do roku 2037. Negatívne ohlasy súvisia s otázkou prístupu do plynovodu, ktorý by podľa smerníc EÚ nemal byť obmedzený žiadnou podobnou zmluvou.

„Existuje všeobecná požiadavka, že podobná infraštruktúra musí byť riadená nezávisle a operátor tretej strany musí mať k nej prístup,“ vysvetlil hovorca EK Joseph Hennon. „Chceme si byť istí, že to nie je plynovod prevádzkovaný jednou alebo dvoma spoločnosťami.“ Dodal, že Komisia v súčasnosti skúma, či spomínaný kontrakt zodpovedá legislatíve EÚ.

Dohodu medzi Poľskom a Ruskom vyjednával vicepremiér Waldemar Pawlak.

Proti plánovanej dohode medzi Poľskom a Ruskom sa postavili aj niektorí poľskí ministri. Podľa Radoslava Sikorského, ministra zahraničných vecí, dohoda nerieši snahu krajiny diverzifikovať energetické zdroje. Poľsko ročne spotrebuje okolo 14 mld. m3 plynu, pričom 65 – 70 % z tohto objemu dováža z Ruska.

Európska komisia vyzvala Poľsko k dodržiavaniu pravidiel jednotného európskeho trhu s energiou aj v inej veci, pred mesiacom. Stanovisko sa vtedy týkalo takzvanej „teritoriálnej klauzuly“, ktorá vyžadovala od dodávateľov plynu uskladňovať určitý objem dodávok v zásobníkoch na poľskom území.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.