Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Medvedev
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Ruský prezident Dimitrij Medvedev
26. septembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Dohoda medzi Ukrajinou a Ruskom sa pohla o krok vpred

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč rokoval počas víkendu v prezidentskej rezidencii Zavidovo pri Moskve s ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom a premiérom Vladimírom Putinom o riešení viac než dvojročného sporu. Kyjev tvrdí, že cena za zemný plyn je príliš vysoká a nezodpovedá pravidlám, ktoré Rusko uplatňuje v cenových doložkách s inými európskymi štátmi.

Janukovyč, ktorý bol považovaný za proruského politika, pobúril Moskvu svojimi ambíciami. Snaží sa totiž tak ako predchádzajúca vláda, o vstup Ukrajiny do EÚ, a tiež o zníženie závislosti svojej krajiny na dodávkach plynu z Ruska. Pri rokovaní bol vraj dosiahnutý významný pokrok, a v najbližšej dobe možno očakávať dosiahnutie konkrétnych výsledkov, ktoré budú zodpovedať záujmom oboch krajín. Podstatu výsledkov rokovaní prezidentská kancelária nespresnila, dodala len, že v októbri sa na Ukrajine uskutoční schôdza medzivládnej ukrajinsko-ruskej komisie.

Ruská strana oznámila, že dosiahli určité dohody,  ktoré sa opierajú o diskusiu šéfa ruského monopolu Gazprom Alexeja Millera s ukrajinským ministrom energetiky Jurijom Bojkom. „V otázke taríf pre prepravu plynu na Ukrajinu bol dosiahnutý významný pokrok, ktorý umožní uzatvorenie príslušných dohôd,“ povedala za ruskú stranu hovorkyňa Natalija Timakovová.

Neúspech môže zastaviť dodávky plynu do Európy

Ukrajinská tlač označovala rokovania za „osudové“, ale neskrývala obavy, že Janukovyč mohol byť zo strany svojich hostiteľov vystavený nekompromisnému ultimátu. Analytici sa obávajú, že neúspech rokovania môžu vyústiť do zastavenia dodávok plynu. Až 80 % plynu pre EÚ sa totiž prepravuje cez územie Ukrajiny. K novému prerušeniu dodávok plynu by pritom došlo v čase, keď sa rast európskych ekonomík spomaľuje pod vplyvom dlhovej krízy niektorých štátov eurozóny. „Spor graduje a má potenciál prerásť do konfliktu,“ varuje Julian Lee, hlavný analytik londýnskeho centra pre globálnu energetiku. Upozornil tiež, že ak znova dôjde k zastaveniu transportu plynu, vážne to poškodí reputáciu Ruska ako spoľahlivého dodávateľa komodity.

Zastavenie transportu komodity do Európy môže prinútiť EÚ, ktorá až štvrtinu plynu dováža z Ruska a niektoré členské štáty sú úplne závislé od ruského plynu, aby urýchlila plány na zabezpečenie alternatívnych zdrojov komodity, napríklad cez Bruselom podporovaný projekt plynovodu Nabucco, alebo cez ruský Južný prúd, ktorý obchádza Ukrajinu.

Rusko trvá na podmienkach kontraktu

Rusko, kedysi blízky spojenec Janukovyča, trvá na tom, aby Ukrajina dodržiavala podmienky 10-ročného kontraktu, ktorý v roku 2009 podpísala bývalá premiérka Julia Tymošenková. Podľa ukrajinských analytikov má Moskva v úmysle vymeniť zníženie ceny za ovládnutie ukrajinského systému tranzitných plynovodov, ako sa už udialo v susednom Bielorusku. Spolu s novo vybudovaným plynovodom Nord Stream by tak Rusko malo pod kontrolou prakticky všetky hlavné trasy prepravy plynu európskym klientom. Tajným tromfom Kremľa môže byť aj colná únia, ktorá zatiaľ spája Rusko len s Bieloruskom a Kazachstanom. Rusko dlhodobo usiluje o zapojenie Ukrajiny v nádeji, že integrácia do postsovietskeho ekonomického priestoru zbaví Kyjev nádeje na užšiu spoluprácu s Európskou úniou. Práve vytvorenie širšej bezcolnej zóny by podľa ruských komentátorov mohlo byť projektom, ktorý Rusko ponúkne Ukrajine výmenou za nižšie ceny plynu.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.