Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. mája 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Dohľad nad spúšťaním blokov v Mochovciach vyjde štát na 4,5 milióna eur

Tretí blok AE Mochovce začne s výrobou elektriny v roku 2017, štvrtý by mal nasledovať približne o rok neskôr. Samotný proces spúšťania trvá zvyčajne niekoľko mesiacov. Každú etapu v rámci neho musí odsúhlasiť orgán štátneho dozoru. Tým je Úrad jadrového dozoru (ÚJD) SR, ktorý vyhlásil zákazku na vedecko-technickú podporu pri sprevádzkovaní tretieho a štvrtého bloku AE Mochovce. Víťazom sa stala česká firma TES z Třebíča, ktorá sa špecializuje na inžinierskej služby a technickú podporu v oblasti jadrovej energetiky.

Celková hodnota zákazky, ktorá je rozdelená na štyri samostatné rámcové dohody, môže dosiahnuť maximálne 4,5 miliónov eur s DPH. Na činnostiach pri posudzovaní neaktívneho spúšťania nových blokov bude spolupracovať aj slovenská spoločnosť VUJE Trnava. Ďalšou fázou je monitoring skúšok zariadení a systémov oboch blokov počas fyzikálneho a energetického spúšťania. Táto etapa sa zrealizuje spolu s Ústavom jadrového výskumu Řež. Práce subdodávateľom ale nepresiahnu 25 % z celkového rozsahu zákazky.

Ako prebieha spúšťanie atómky?

Uvádzanie blokov do prevádzky sa rozdeľuje na fyzikálne a energetické spúšťanie. Kým sa začne, musia byť splnené všetky predprevádzkové skúšky čiastkových technologických systémov, meraní a a elektrického napájania.

Fyzikálne spúšťanie sa začína po zavezení prvej palivovej kazety do reaktora. „Počas fyzikálneho spúšťania sa prvý krát spustí reaktor na minimálny kontrolovaný výkon, ktorého úroveň je asi jedna desaťtisícina percenta nominálneho výkonu. Na tomto laboratórne nízkom výkone sa otestujú  fyzikálne vlastnosti reaktora, jeho výkon sa postupne zvyšuje,“ vysvetlil Peter Uhrík, šéf sekcie hodnotenia bezpečnosti a kontrolných činností na ÚJD.

Ďalšou fázou je energetické spúšťanie. Ako doplnil Uhrík, jeho cieľom je overenie projektových charakteristík a spolupráce všetkých systémov za ustálenej prevádzky a v prechodových procesoch. „V rámci energetického spúšťania sú aj turbogenerátory prvýkrát pripojené k elektrickej sieti,“ dodal.

Dĺžka samotného spúšťania závisí podľa Uhríka od úspešnosti jednotlivých etáp. Pre porovnanie, pri  prvom bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach tento proces trval päť mesiacov, pri druhom o mesiac menej. „Po ukončení spúšťania nasleduje skúšobná prevádzka s pripojenými turbogenerátormi, počas ktorej už bloky vyrábajú elektrickú energiu na komerčné účely,“ dodal.

Aktuálny stav dokončenosti EMO34

Podľa najnovších údajov Slovenských elektrární je tretí blok AE Mochovce dokončený na 92 %. Dokončenosť štvrtého bloku sa pohybuje na úrovni 74 %. Inštalovaný výkon každého z nich bude 471 MW. Po uvedení do prevádzky by mali nové reaktory pokryť 13 % spotreby elektriny v krajine.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.