Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. januára 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Dodávky plynu z Ruska boli a sú bezproblémové

Dodávky zemného plynu na Slovensko z Ruskej federácie cez Ukrajinu boli počas sviatkov bezproblémové. Ako potvrdil hovorca spoločnosti Eustream Vahram Chuguryan, ani v súčasnosti slovenský prepravca plynu nezaznamenal neštandardné výpadky v dodávkach plynu. „Preprava plynu cez územie Slovenska bola počas sviatkov uskutočnená v štandardnom režime a tento stav pretrváva aj v súčasnosti. Nezaznamenali sme žiadne neštandardné výkyvy tlakov ani objemov prepravovaného plynu,“ povedal Chuguryan.

Všetci kompetentní zhodne tvrdia, že aj v prípade opakovania plynovej krízy spred piatich rokov je Slovensko pripravené aj na scenár úplného odstavenia dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu. Slovensko by sa v prípade plynovej krízy mohlo v súčasnosti okrem klasických dodávok zemného plynu, ktoré sú zabezpečené na základe zmlúv jednotlivých dodávateľov, a plynu uloženého v podzemných zásobníkoch, spoľahnúť aj na extra dodávky plynu vyplávajúce zo zmlúv Slovenského plynárenského priemyslu, ako aj na reverzné toky plynu s Českou republikou a Rakúskom.

V novembri minulého roka sa objavili informácie, že Ukrajina zastavila dovoz ruského plynu pre spor o jeho cenu. Ukrajina platila vtedy za plyn z Ruska približne 400 amerických dolárov za tisíc kubických metrov, čo bola jedna z najvyšších cien v Európe. Kyjev preto žiadal Moskvu o zmiernenie podmienok. Rusko v polovici decembra nakoniec súhlasilo s tým, že zníži ceny zemného plynu pre Ukrajinu o približne tretinu, a to na 268,5 amerických dolárov za tisíc kubických metrov.

Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.