Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Do Talianska bude prúdiť ďalší plyn aj z Egypta
Foto: ilustračné, GettyImages
7. júla 2023 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Dodávky plynu na Slovensku sú cez leto bezproblémové, zásoby plynu sú rekordné

Dodávky zemného plynu na Slovensko sú bezproblémové aj počas prvých letných dní. Ako vyplýva z údajov zverejnených slovenským prepravcom plynu – spoločnosťou Eustream, plyn na Slovensko prúdi aj zo západu aj z východu. Stále najviac plynu dostávame z východu cez Veľké Kapušany. Z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko v ostatných dňoch príde denne 36 až 38 miliónov metrov kubických plynu.

Z Rakúska cez Baumgarten na Slovensko v súčasnosti denne prúdia zhruba 3 milióny metrov kubických plynu. Menej plynu na Slovensko v súčasnosti prúdi zo západu z Česka na Slovensko cez prepojovací bod Lanžhot. Počas prvých júlových dní prúdilo denne len niečo vyše 34-tisíc kubíkov plynu. V júni však denné objemy dosahovali aj jeden miliónov kubíkov plynu, v máji aj vyše troch miliónov.

Príprava na zimnú vykurovaciu sezónu pokračuje v plnom prúde aj v prípade plnenia podzemných zásobníkov plynu. Ako vyplýva z aktuálnych údajov zverejnených na agsi.gie.eu, plynové zásobníky na Slovensku sú v súčasnosti naplnené na takmer 85 %. Na Slovensku je uskladnených vyše 31 terawatthodín plynu. Európska únia má naplnené zásobníky plynu na takmer 79 %.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.