Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
podomový predaj
Foto: ilustračné, GettyImages
23. júla 2020 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Dodávateľov elektriny či plynu mnoho domácností nemení, zmenu podstupujú skôr firmy

Ako informoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), v minulom roku switching dosiahol pri elektrine úroveň necelých 2,5 %, keď dodávateľ elektriny sa zmenil u necelých 66-tisíc odberných miest. Rok predtým zaznamenal regulátor zmenu dodávateľa elektriny u zhruba 65-tisíc odberných miest (switching 2,5 %), a pred dvoma rokmi u zhruba 95-tisíc (switching 3,7 %).

Menej menia dodávateľa elektriny domácnosti ako firmy. Kým pri zmene dodávateľa u odberného miesta v domácnostiach bol vlani switching niečo vyše dvojpercentný, pri odberných miestach mimo domácností bol na úrovni vyše 4 %.

Pri plyne zaznamenal vlani regulátor o niečo vyšší celkový switching ako pri elektrine. Ten sa však taktiež pohybuje na úrovni niečo vyše 3 %, čo je približne na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcich dvoch rokoch. Pri zmene dodávateľa plynu sú podobne ako pri elektrine odvážnejší veľkoodberatelia, u ktorých bola vlaňajší switching na úrovni zhruba 11 %. Najmenej menia dodávateľa plynu domácnosti (switching pod 3 %).

Switching vyjadruje pomer počtu odberných miest so zmenou dodávateľa elektriny, k celkovému počtu odberných miest v sledovanom roku.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.