Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dodávatelia plynu budú musieť plyn aj uskladňovať v zásobníkoch
Foto: ilustračné, GettyImages
3. mája 2023 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Dodávatelia plynu zatiaľ nebudú musieť povinne uskladňovať plyn

Dodávatelia plynu nateraz nebudú musieť povinne skladovať zemný plyn v zásobníkoch. Poslanci Národnej rady SR (NR SR) totiž neschválili novelu zákona o energetike.

Nová verzia novely energetického zákona, ktorú vypracovalo ministerstvo hospodárstva už pod vedením ministra Karla Hirmana, síce už nepočítala s povinným uskladňovaním plynu, poslanec a bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek však chcel svojimi pozmeňujúcimi návrhmi vrátiť do novely povinnosť uskladňovať plyn zo strany dodávateľov.

Práve súčasný minister Hirman s poslancom Galekom viedli niekoľko mesiacov o novele zákona spor. Novela zákona o energetike mala taktiež riešiť kompenzácie za zvýšené ceny tepla.

Návrh novely zákona

Poslanec Galek za stranu SaS je presvedčený, že minister Hirman podľahol lobingu dodávateľských spoločností. „Som hlboko presvedčený, že tento návrh bol v záujme obyvateľov Slovenska. Nebol však v záujme niektorých dodávateľov, čo si príliš zvykli na privatizáciu ziskov a socializáciu strát. A Karel Hirman, toho času sediaci na rezorte hospodárstva, zrazu v tejto veci otočil a je ochotný týmto záujmovým skupinám zniesť aj modré z neba,“ napísal na sociálnej sieti Galek.

Karel Hirman sa voči tvrdeniam poslanca Galeka ohradil. Návrh novely zákona o energetike, ktorý hovorí o zaťažujúcej skladovacej povinnosti pre slovenských dodávateľov plynu, pripravilo podľa Hirmana bývalé vedenie ministerstva hospodárstva, vrátane vtedajšieho štátneho tajomníka Karola Galeka.

A to na sklonku svojho úradovania v čase, keď situácia na plynárenských trhoch bola výrazne napätá, ceny energií dosahovali svoje rekordy a vládla obrovská neistota v otázke, či bude dostatok plynu na najbližšiu vykurovaciu sezónu.

Diverzifikačné kontrakty

Vďaka prijatým opatreniam na úrovni celej Európskej únie, ako aj na Slovensku a v neposlednom rade i vďaka výrazne priaznivému vývoju počasia sa však podľa Hirmana situácia podstatne zmenila.

Už dnes môžeme konštatovať, že Slovenská republika má vo svojich zásobníkoch na konci zimy toľko zásob suroviny, ako býva obvykle na začiatku vykurovacej sezóny,“ uviedol prednedávnom Hirman.

Ten taktiež pripomenul, že štátna spoločnosť SPP a ďalší dodávatelia plynu výrazne posilnili diverzifikačné kontrakty. Preto podľa neho vôbec nie je namieste uvažovať o zavedení tak direktívnych nariadení, ako obsahoval pôvodný návrh zákona o energetike.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.