Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
30. júna 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Dodávatelia plynu budú povinní uskladňovať plyn v zásobníkoch

Každý dodávateľ bude musieť uskladniť počas leta toľko plynu, aký je jeho trhový podiel. Ministerstvo hospodárstva SR už pripravilo návrh noviel zákonov o energetike a o regulácii v sieťových odvetviach, ktoré reagujú na rozhodnutie Európskej komisie naplniť zásobníky plynu v EÚ na nadchádzajúcu zimu na úroveň 80 % a v ďalších rokoch na 90 %.

Každý dodávateľ plynu, ktorý je držiteľom povolenia na podnikanie pre dodávku plynu vydaným Úradom pre reguláciu sieťových odvetví, má povinnosť uskladniť v zásobníkoch plynu na vymedzenom území množstvo plynu, vypočítané ako súčin jeho trhového podielu za predošlý rok a celkovej skladovacej povinnosti,“ uviedlo ministerstvo k novelám zákonov, ktoré predložilo do pripomienkového konania.

Uskladňovacia kapacita

Prevádzkovateľ distribučnej siete spoločnosť SPP-distribúcia, ktorý plní úlohy plynárenského dispečingu, oznámi každému dodávateľovi plynu a tiež prevádzkovateľovi zásobníka vypočítanú skladovaciu povinnosť.

Prevádzkovateľ zásobníka bude povinný v určenej lehote zverejniť uskladňovaciu kapacitu dostupnú pre dodávateľa na splnenie skladovacej povinnosti.

Dodávateľ plynu bude povinný prevádzkovateľa zásobníka požiadať o pridelenie uskladňovacej kapacity pre potreby zabezpečenia skladovacej povinnosti za regulovanú cenu a uzatvoriť zmluvu.

Skladovacia povinnosť

Ministerstvo hospodárstva je presvedčené, že nová skladovacia povinnosť zabezpečí spravodlivé rozdelenie nákladov na bezpečnosť dodávok plynu. Zároveň priznáva, že nová povinnosť bude mať aj negatívne následky pre podnikateľský sektor.

Medzi negatívne vplyvy na dodávateľov plynu patria náklady na uskladnenie plynu potrebného na splnenie skladovacej povinnosti. Výška tohto negatívneho vplyvu je však minimalizovaná skutočnosťou, že náklady na uskladňovanie plynu podliehajú regulácii úradu,“ dodalo ministerstvo.

Účinnosť noviel

Novely zákonov by mali byť účinné od začiatku decembra tohto roka. V prvom roku, čiže počas vykurovacej sezóny 2022 až do konca marca 2023, uskladňovacia povinnosť nebude mať žiadny vplyv na dodávateľov.

Tým totiž bude stačiť pre splnenie povinnosti preukázať sa kontraktmi na dodávku plynu. V druhom roku, teda od apríla 2023 do konca marca 2024, sa predpokladá obmedzený vplyv na dodávateľov, keďže musia splniť uskladňovaciu povinnosť na 50 %. V treťom roku už budú dodávatelia plniť 100 % svojej skladovacej povinnosti.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.