Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. januára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Dodávatelia apelujú na nevyhadzovanie faktúr do koša

Rok 2017 odborný odhad ZDE potvrdil:

  • domácnostiam na západnom Slovensku narástla variabilná zložky ceny a celkové náklady na elektrinu tak porastú tým, ktorí elektrinou kúria a majú vyššiu spotrebu, ako je udávaná „priemerná“ spotreba,
  • všetci odberatelia na napäťovej úrovni NN na strednom a východnom Slovensku si výrazne priplatia na fixnej zložke ceny – zdraženie sa týka nielen domácností, ale aj malých firiem, obcí, samospráv, štátnych inštitúcii mnohých ďalších,
  • nové tarify pre distribúciu plynu a výška fixnej zložky zásadne zvýši náklady nielen pre mnohé domácnosti, ale najmä pre veľkých odberateľov.

Odberatelia na problém zareagovali až po doručení prvých faktúr pre rok 2017. Vďaka aktivite Združenia miest a obcí Slovenska sa téma napokon dostala až na zasadnutie vlády. Premiér na rokovanie pozval predsedu nezávislého Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a vyzval ho, aby situáciu riešil. Priamo na mieste sa ÚRSO a vláda skoordinovali a predstavili postup, ktorý spôsobuje v podmienkach jednotlivých dodávateľov i odberateľov chaos.

Podľa predsedu vlády sa Úrad zaviazal vrátiť inak platné ceny na úroveň roku 2016, ale len pre spoločnosti Stredoslovenská energetika – Distribúcia a SPP – distribúcia. Ceny distribúcie elektriny na západnom a východnom Slovensku predmetom rokovania neboli, hoci i tam ide o obdobný problém. Premiér odberateľom navyše odkázal „zahodiť faktúry do koša“, čím iba prispel k nárastu občianskej nespokojnosti a podnietil nezaplatenie dokladov, ktoré okrem iného obsahujú aj spotrebnú daň a daň z pridanej hodnoty v zmysle platnej daňovej legislatívy.

ZDE upozorňuje, že všetky fakturačné doklady doručené odberateľom sú vystavené v súlade s platnou legislatívou a platnými cenovými rozhodnutiami. Všetci dodávatelia k 15.1.2017 uhradili distribútorom zálohové platby v mene odberateľov podľa nových cien pre rok 2017.

Dodávatelia upozorňujú spotrebiteľskú verejnosť, že zmeny cien distribúcie môžu nastať až po nadobudnutí právoplatností nových príslušných rozhodnutí ÚRSO, pričom však regulačný úrad nemôže ceny upravovať so spätnou účinnosťou. Do doby vydania nových rozhodnutí sú preto platné rozhodnutia i daňové doklady vystavené ako distribútormi tak i dodávateľmi.

Dodávatelia združení v ZDE sa ospravedlňujú svojim odberateľom za komplikácie vyplývajúce zo zmätku, ktorý sprevádza medziročnú úpravu cien za energie. Súčasne vyjadrujú ľútosť, že výrazné zníženie ceny komodít na trhoch (elektrina ako komodita zlacnela pre domácnosti medziročne o viac ako 20 %) odberatelia nepocítia, pretože dlhodobá nekoncepčná regulačná politika a výkon energetickej regulácie v SR to neumožňujú.

V neposlednom rade ZDE vyzýva odberateľov, aby svoje faktúry „nezahadzovali do koša“, ale ich riadne uhradili, podľa pokynov dodávateľov. Dodávatelia sa zaväzujú, že vyvinú maximálne úsilie pri opätovne vynútenej úprave svojich informačných systémov tak, aby napriek dodatočným nákladom, ktoré sami znášajú, upravili fakturáciu v budúcnosti podľa nových cien, ak k úpravám cien ÚRSO pristúpi.

Zdroj: ZDE

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.