Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynomer ilustračná foto- TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Plynomer - ilustračná foto: TASR/Pavel Neubauer
29. februára 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Dodávateľa plynu mení stále menej ľudí

„Za rok 2015 evidujeme 50 237 zmien dodávateľa zemného plynu,“ potvrdil pre náš portál hovorca spoločnosti SPP-Distribúcia Milan Vanga.

Rok predtým to bolo viac než 63 tisíc. To predstavuje ďalší medziročný pokles. K rekordnému počtu zmien – viac než 137 tisíc – došlo v roku 2012, kedy na slovenský trh dodávky plynu domácnostiam vstúpila spoločnosť RWE Gas.

Zdroj údajov: SPP-Distribúcia, a.s. (pozn.: čísla sa môžu líšiť od údajov ÚRSO)

Prečo?

O vysvetlenie trendu vývoja sme požiadali analytika.

„Pokiaľ hovoríme samostatne o domácnostiach, medziročný klesajúci trend počtu zmien možno vysvetliť súhrou viacerých faktorov,“ uviedol Michal Hudec zo spoločnosti energy analytics.

„Cenová regulácia v tarifách D1 – D3 chráni odberateľa v domácnosti do takej miery, že ak sa domácnosť rozhodne zmeniť dodávateľa, miera finančnej úspory je u väčšiny odberateľov, najmä v menších odberových tarifách, skôr symbolická než významná,“ podčiarkol. „Dodávatelia v segmente domácnosti sú regulovaní aj vecne, čo znamená, že musia uplatňovať v zásade rovnaké všeobecné obchodné podmienky. To nedáva veľký priestor, aby niektorý z dodávateľov prišiel so zasadne iným produktom, než ponúkajú jeho konkurenti.“

Taktiež poukázal na konzervatívne spotrebiteľské správanie domácností na Slovensku, nedostatočné oboznámenie s tematikou zmeny dodávateľa a zmluvnú viazanosť tých, ktorí už v minulosti prešli k inému dodávateľovi. Viazanosť sa pohybuje najmä v rozpätí dvoch až troch rokov. 

„V takom prípade je takáto domácnosť na obdobie viazanosti z pohľadu zmeny dodávateľa nerelevantná. Navyše ak domácnosť zmenou nejakú sumu ušetrila a súčasne nemá s novým dodávateľom zlé skúsenosti, ťažko si predstaviť, aká ďalšia motivácia by ju mohla viesť k zmenám a prechodom medzi jednotlivými konkurentmi SPP, ktorí sú si cenovo naozaj podobní,“ poznamenal Hudec.

Istý psychologický efekt mohli mať podľa neho aj tzv. plynové vratky, ktoré vláda oznámila v minulom roku. Hoci sa týkali odberateľov plynu od všetkých dodávateľov, vláda ich komunikovala v istom prepojení na SPP, minimálne v rozsahu príjmov z podnikania tejto firmy pre štátny rozpočet, čo mohlo viaceré domácnosti odradiť od úvahy odísť od tejto firmy.

Nárast distribuovaných objemov

Po rokoch poklesu spotreby plynu bol pre plynárov vlaňajšok potešujúci aspoň z pohľadu nárastu distribuovaných objemov. Sieťou spoločnosti SPP-Distribúcia prešlo vlani asi o 345 miliónov m3 plynu viac než rok predtým.

„Z dlhodobejšieho hľadiska sú v súčasnosti dosahované nižšie distribuované objemy plynu spôsobené najmä vyššími teplotami ovzdušia v zimných mesiacoch v porovnaní s dlhodobým normálom,“ uviedol Vanga.

„Ostatné dve zimy sa svojimi vysokými teplotami absolútne vymykali z akéhokoľvek rámca dlhodobých predpovedí. Pokorenie dvadsaťročného teplotného maxima počas zimných mesiacov malo zásadný negatívny dopad na objemy distribuovaného plynu, s čím nepočítal žiadny regulačný vzorec,“ dodal hovorca spoločnosti.

Distribuované objemy (v mld. m3)

2010

2011

2012

2013

2014

2015

Objem plynu

5,32

5,33

5,03

5,03

4,24

4,585

 Zdroj údajov: SPP-Distribúcia, a.s

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.