Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynový horák SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
horák - ilustračná snímka Foto: SITA/Nina Bednáriková
13. apríla 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Dodávať plyn domácnostiam chce i RWE Gas Slovensko

Spoločnosť RWE Gas Slovensko vidí na Slovensku pozitívny vývoj v oblasti regulácie cien energií. Ako uviedol na stredajšej tlačovej besede konateľ spoločnosti RWE Gas Slovensko Miroslav Kulla, aj preto sa spoločnosť rozhodla vstúpiť na trh s dodávkami zemného plynu pre slovenské domácnosti. „Cítime, že je snaha nejakým spôsobom trošku uvoľniť ten trh. Vidíme prvé náznaky,“ povedal Kulla s tým, že aj súčasná vláda deklarovala v tejto otázke zlepšiť podmienky pre podnikanie. Práve RWE Gas ešte pred rokom neuvažovala o vstupe na trh s domácnosťami kvôli prílišnej cenovej regulácie zo strany Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR.

„Segment domácností si na vstup konkurencie počkal až do začiatku roku 2011 hoci bol reálne otvorený už od roku 2007. Keďže ide stále o segment podliehajúci cenovej regulácii, nástup nových hráčov bol zrejme podmienený najmä momentálne priaznivou situáciou na trhu,“ komentoval pre energia.sk vstup konkurencie do segmentu domácností Ondrej Šebesta, hovorca spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP).

RWE Gas Slovensko sa bude snažiť získať čo najviac domácností po celom Slovensku. Nebude sa tak sústreďovať len na získavanie zákazníkov z východného Slovenska, kde im ich sesterská firma Východoslovenská energetika, a.s. (VSE) už dodáva elektrickú energiu. „Zákazníci sú atraktívni na celom území Slovenska. To znamená, že chceme pôsobiť na celom Slovensku,“ dodal Kulla. Spoločnosť, za ktorou stojí nadnárodný nemecký koncern RWE, chce slovenským domácnostiam v prvom roku poskytnúť na dodávku plynu 12-percentnú úsporu.

Spoločnosť RWE Gas Slovensko začala predávať zemný plynu už aj slovenským domácnostiam. RWE Gas Slovensko pôsobí na slovenskom trhu s plynom od roku 2008. Za dva roky sa podniku podarilo získať 25-percentný podiel na trhu veľkých firemných zákazníkov a zhruba 8-percentný v segmente maloodberateľov. RWE Gas Slovensko je súčasťou medzinárodného koncernu RWE, ktorý je jednou z piatich najväčších európskych energetických spoločností.

Slovenské domácnosti sa v tomto roku zrejme dočkajú viacerých dodávateľov plynu. Dodávať plyn slovenským domácnostiam začala už česká skupina ČEZ. Dodávať zemný plyn slovenským odberateľom sa rozhodla aj česká spoločnosť Lama Investments, a.s. a firma Magna E.A. Doposiaľ bol jediným dodávateľom plynu pre zhruba 1,4 mil. slovenských domácností Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) napriek tomu, že svojho dodávateľa plynu si môžu vybrať od roku 2007.

Video a audio: energia

Text: energia, SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.