Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. septembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Do Ruska vyvážame najmä autá, dovážame ropu a plyn

Slovensko do Ruska vyváža najmä výrobky automobilového priemyslu. Tie tvoria 53 % vývozu, z toho takmer polovica sú automobily. Počas prvých piatich mesiacov tohto roku pritom Slovensko vyviezlo do Ruskej federácie tovar za 770 mil. eur, celkovo za minulý rok pritom vyviezlo tovar za necelých 2 mld. eur. „Významnou zložkou vývozu sú aj produkty strojárskeho priemyslu najmä motory, kotly pre ústredné kúrenie, kompresory, čerpadlá, stroje na spracovanie plastu, lekárske nástroje a prístroje. Ďalej sa vyváža elektronika, najmä TV prijímače, železo a oceľ, výrobky farmaceutického priemyslu, plastikárske a papierenské výrobky, nábytok a iné,“ informovalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH).

Z Ruska dováža Slovensko už tradičné komodity ako ropu, zemný plyn, oleje získané z bitúmenových nerastov, železnú rudu, čierne uhlie a jadrové palivo. „Podiel uvedených tovarových položiek predstavuje 89 % z celkového dovozu z Ruskej federácie,“ spresnil rezort hospodárstva. Počas prvých piatich mesiacov tohto roka doviezlo Slovensko z Ruska tovar za takmer 2,5 mld. eur. V minulom roku to pritom bolo za necelých 4,7 mld. eur.

V týchto dňoch rokuje o budúcom vývoji vzájomných hospodárskych vzťahoch medzi oboma krajinami minister hospodárstva Juraj Miškov. Ruská federácia je podľa neho pre slovenskú ekonomiku významný partner. Minister na slovensko-ruskom podnikateľskom fóre zdôraznil záujem o prehlbovanie obchodnej výmeny, o projekty s vysokou pridanou hodnotou a o spoluprácu najmä v oblasti energetiky. Práve v energetike vidí Miškov obrovský potenciál spolupráce s Ruskom s dôrazom na projekty súvisiace s bezpečnosťou dodávok plynu, ropy a elektriny, ako aj s využitím jadrovej energetiky. „V posledných rokoch sme získali cenné skúsenosti so znižovaním energetickej náročnosti hospodárstva a s využitím obnoviteľných zdrojov energie. Aj tieto oblasti považujem za veľmi perspektívne. Sme pripravení viesť dialóg v otázke rekonštrukcie a modernizácie tranzitných ropovodov a plynovodov, kde chceme participovať na projekčných a stavebných aktivitách,“ konštatoval na fóre Miškov.

Zdroj: (c ) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.