Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. júna 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Do roku 2050 môže 50% elektriny v EÚ pochádzať z vetra

Program pod záštitou Európskej technologickej platformy pre veternú energetiku (TPWind) plánuje do roku 2020 zabezpečiť pre úniu 20% elektriny z veternej energie. Do roku 2033 má podiel vzrásť na 33% a v roku 2050 až na 50%. V rámci 10-ročného projektu sa vytvorí aj viac než 250.000 pracovných miest. Podľa výkonného riaditeľa AWEA Christiana Kjaera je „iniciatíva veľkým krokom vpred pre Európu v snahe udržať a posilniť svoje globálne vedúce postavenie v oblasti veternej energetiky.“

Kľúčovou úlohou projektu je predovšetkým znížiť náklady spojené s veternou energiou. TPWinds sa sústredí na štyri hlavné oblasti; zdokonalenie dizajnu veterných parkov, zvýšenie výkonnosti turbín, zdokonalenie montáže a vývoj nových metód na riadenie elektrickej siete s cieľom umožniť zapájanie veľkých veterných parkov do siete. Iniciatíva, ktorú intenzívne podporuje aj Európska asociácia veternej energetiky (EWEA) sa zameriava na pevninské aj pobrežné veterné turbíny.

Do projektu investuje najväčším podielom súkromný sektor veternej energetiky. Počas prvej fázy, ktorá trvá do roku 2012 prispeje 52%. Európska únia na projekt vyčlenila 31% potrebných investícií a členské štáty prispejú 17%. EÚ na financovanie využije peniaze aj z Európskeho strategického plánu pre energetické technológie, ktorý bol spustený v roku 2007. Na veternú energetiku je vyčlenených 6 mld. eur z celkového rozpočtu 71,5 mld. eur.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.