Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. novembra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Do médií unikol návrh Bruselu pre riadenie energetickej únie

Európska komisia plánuje o pár dní zverejniť návrh nového nariadenia pre riadenie energetickej únie, tzv. governance. K dispozícii je pracovná, neoficiálna verzia dokumentu, ktorú zverejnil portál Politico.

Lepšia regulácia má odľahčiť administratívne bremeno v členských štátoch aj inštitúciách EÚ, zosúladiť povinnosti v plánovaní aj reportovaní (napr. o podiele obnoviteľných zdrojov, znižovaní emisií, zvyšovaní energetickej efektívnosti), lepšie integrovať rôzne politické sektory vstupujúce do oblasti energetiky a ochrany klímy a prispieť k naplneniu cieľov do roku 2030.

Výsledkom je napríklad tzv. regulácia o klimatickom monitorovacom mechanizme, ktorá spája prvky potrebné pre vykazovanie pokroku pri napĺňaní Parížskej klimatickej dohody alebo v oblasti využívania pôdy.

V návrhu sa napríklad stanovuje povinnosť pre členské štáty, aby do 1.1.2019 vypracovali národný integrovaný energetický a klimatický plán pre obdobie 2021 – 2030, pričom návrh plánu by mali Komisii predložiť už do konca budúceho roka. Správy o dosahovanom pokroku by sa mali Bruselu predkladať od roku 2021 každé dva roky. Napĺňanie medzinárodných záväzkov (napr. v rámci UNFCC a Parížskej dohody) sa ale má vykazovať každoročne. Dôraz bude na tzv. e-reporting, čím vznikne spoločná platforma pre spracovávanie dát pre rôzne databázy (ako Eurostat, Spoločné výskumné centrum JRC alebo Európsku environmentálnu agentúru EEA).

Samostatné kapitoly sa venujú požiadavkám pre národné a únijné inventúrne systémy a registre pre emisie skleníkových plynov a tiež presunu určitých právomocí na Komisiu pri prijímaní delegovaných a implementačných pravidiel pre reportovanie emisií skleníkových plynov či úpravu metodológie a opatrení pre dosahovanie úspor energií.  

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.