Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. októbra 2010 Jadrová energia od Energia.skTASR

Do koncovej ceny elektriny sa premietne aj odvod do jadrového fondu

Navrhované nariadenie vlády má podľa rezortu hospodárstva a výstavby v roku 2011 zvýšiť cenu elektriny o 0,003 eura za kilowatthodinu (kWh). Odvod sa má odvádzať prevádzkovateľom prenosovej sústavy. Predpokladá sa, že v budúcom roku dosiahne výšku 70 miliónov eur.

Stanovená výška efektívnej sadzby odvodu na rok 2011 pre prevádzkovateľa prenosovej sústavy za megawatthodinu (MWh) elektriny prepravenej prenosovou sústavou a dodanej koncovým odberateľom bude predstavovať 3 eur/MWh.

Vybratý odvod sa použije najmä na všetky náklady na vyraďovanie jadrovej elektrárne (JE) A1 Jaslovské Bohunice z prevádzky, na časť nákladov na vyraďovanie JE V1 Jaslovské Bohunice z prevádzky, ako aj na všetky náklady na nakladanie s vyhoretým jadrovým palivom z JE V1 Jaslovské Bohunice, na ktoré neboli doteraz akumulované prostriedky.

Vládou navrhovaný odvod na krytie nákladov záverečnej časti jadrovej energetiky bude mať podľa Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) nepriaznivý dosah na podnikateľské prostredie, „pretože koncová cena elektriny pre podniky, hlavne pre distribučné a prenosové poplatky, už dnes negatívne ovplyvňuje konkurencieschopnosť slovenských podnikov v EÚ“.

„Už dnes má SR najvyššie poplatky za prenos a distribúciu, pričom v ČR sú o 50 % nižšie. S uvedeným riešením nesúhlasíme a žiadame ho riešiť bez finančného zaťaženia podnikateľského sektora,“ uviedla SOPK v zásadných pripomienkach k návrhu nariadenia vlády SR o odvode z dodanej elektriny na NJF.

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) v pripomienkovom konaní taktiež upozorňovala, že vládou navrhované riešenie odvodu do NJF bude mať nepriaznivý dosah na podnikateľské prostredie. „S uvedeným riešením nesúhlasíme a navrhujeme riešiť v rámci ceny silovej elektriny vyrobenej z prevádzky jadrových zariadení,“ uviedla AZZZ.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.