Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solárny kolektor - Freedigitalphotos.net
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
31. júla 2017 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Do konca roka budú ešte štyri kolá dotácií pre malé OZE

Slovenská inovačná a energetická agentúra informovala, že o poukážky na zariadenia využívajúce obnoviteľné zdroje energie budú môcť domácnosti z mimobratislavských regiónov žiadať tento rok ešte štyrikrát.

Najbližšie kolo projektu Zelená domácnostiam určené pre zariadenia na výrobu tepla bude otvorené 8. augusta 2017 o 15. hodine. Ďalšie kolá s rovnakým zameraním budú podľa doplneného harmonogramu vyhlásené 19. septembra a 17. októbra. Kolo určené pre zariadenia na výrobu elektriny je naplánované na 10. októbra.

Celkom tak budú tento rok ešte vydané poukážky za 5,3 milióna eur. Pri ich plánovaní sa zohľadňovao napríklad aj to, aby termíny odovzdávania podkladov neboli počas sviatkov v zimných mesiacoch.

Asi 12 tisíc zariadení

SIEA od spustenia projektu v decembri 2015 preplatila z projektu financovaného prostredníctvom eurofondov poukážky v celkovej hodnote takmer 17 miliónov eur. Ďalšie za vyše 6 miliónov eur už majú domácnosti k dispozícii. „Spolu by tak ku koncu roka 2017 mohlo byť vďaka projektu nainštalovaných približne 12-tisíc zariadení. Zostávajúce prostriedky z pilotného projektu v hodnote viac ako 12 miliónov eur budú k dispozícii v roku 2018,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.

Agentúra tento rok pristúpila k zmene systému vyhlasovania jednotlivých dotačných kôl. Ich častejšie vypisovanie s menšími čiastkami umožňuje efektívnejšie vydávani, ale aj lepšiu priebežnu kontrolu a preplácanie väčšieho množstva žiadostí ako vlani. Vo všetkých tohtoročných kolách sú na inštaláciu zariadení a zaslanie žiadostí o preplatenie tri mesiace. Do 30 dní od vydania musia domácnosti poukážky odovzdať zhotoviteľom, ktorí ich zarezervujú v elektronickom systéme.

Pozor na reálnu dostupnosť

SIEA naďalej dôrazne odporúča, aby sa domácnosti ešte pred vyplnením žiadosti o poukážku svoju investíciu vopred konzultovali so zhotoviteľmi. Zaujímať by sa mali o to, či je zariadenie pre nich vhodné, či bude v termíne stanovenom na inštaláciu k dispozícii a aké povinnosti im pri uvedení do prevádzky vznikajú.

Aktuálne si môžu domácnosti vybrať z vyše 3 100 zariadení. Agentúra ale zároveň upozornila, že žiadosti o zapísanie do zoznamu oprávnených zariadení je možné podávať už od roku 2015. Preto sa môže stať, že niektoré zo zariadení uvedených v zozname nie sú na Slovensku k dispozícii.

Domácnosti z Bratislavského samosprávneho kraja sa mohli o príspevok uchádzať naposledy v máji v 10. kole projektu. Prvýkrát v histórii Zelenej domácnostiam vtedy nevyužili celú alokovanú sumu. V tomto roku už nebudú mať možnosť sa do dotačného programu zapojiť. V roku 2018 by mali mať k dispozícii poukážky k zariadeniam na výrobu tepla v predpokladanej výške asi 400 tisíc eur.  

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.