Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eustream bude pripravený na prepravu vodíka od konca roka 2023
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
31. augusta 2021 Vodík od Energia.skSITA

Do konca roka 2023 plánuje Eustream prepravu obnoviteľných a nízkouhlíkových plynov

Spoločnosť plánuje úpravy, vďaka ktorým bude technologicky pripravená vmiešavať do svojej siete do päť percent vodíka. Pri súčasných prepravovaných objemoch to znamená, že Slovensko bude čoskoro pripravené prepravovať teoreticky viac ako dve miliardy metrov kubických vodíka ročne.

Doposiaľ bola cieľom rozvoja našej siete najmä diverzifikácia trás, čo už bude po dokončení posledného chýbajúceho prepoja s Poľskom splnená úloha. V novej etape je našou prioritou podpora klimatických ambícií a príprava siete na nízkouhlíkovú ekonomiku. Najnovšia iniciatíva nám čoskoro umožní byť technologicky pripravení prepravovať spolu so zemným plynom aj vodík,“ povedal generálny riaditeľ Eustreamu Rastislav Ňukovič.

Primiešavanie vodíka do zemného plynu (tzv. blending) je spôsob, ako čo najskôr umožniť prepravu a využívanie vodíka v existujúcej plynárenskej sieti. Tento systém má podľa plynárov potenciál napríklad pri uskladňovaní prebytočnej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov.

Eustream zároveň plánuje aj vlastnú produkciu zeleného vodíka z obnoviteľných zdrojov, ktorý bude využívať na pohon kompresorov a postupnú dekarbonizáciu vlastnej prevádzky. Prvý takýto pilotný projekt je naplánovaný pre najväčšiu kompresorovú stanicu Veľké Kapušany s plánom spustenia výroby vodíka v roku 2023.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.