Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. januára 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Do Európy dorazila prvá dodávka ropy z USA

Tanker Theo T Panamax vyplával z Texasu pred necelými tromi týždňami a v stredu zakotvil vo francúzskom prístave Fos v blízkosti Marseille. Spoločnosť Vitol, ktorá dodávku kúpila, nechá ropu prepraviť ropovodom do jednej zo svojich dvoch rafinérií v Európe, najskôr do závodu v Cressiere vo Švajčiarsku, informovali denník zdroje z odvetvia obchodu s ropou. Druhým možným cieľom je rafinéria firmy v Bavorsku.

Vitol naložil tanker zmesou ultraľahkej ropy, ktorú spoločnosť ConocoPhillips vyťažila z texaskej bridlicovej formácie Eagle Ford. Pre amerických ťažiarov tohto typu ropy je podobný kontrakt výhodný preto, že väčšina rafinérií na americkom pobreží Mexického zálivu je nastavená na spracovanie ťažšej ropy.

Na ceste do Európy je ďalší americký tanker Seaqueen. Ten by mal podľa denníka ešte dnes doraziť do Rotterdamu.

Kongres v polovici decembra schválil návrh rozpočtového zákona, ktorý zahrňoval aj zrušenie 40 rokov starého zákazu výroby ropy z USA. Zrušenie zákazu exportu bude mať na odvetvie ťažby ropy v USA bezprostredne len malý vplyv, v dlhodobejšom horizonte by ale mohli byť zásadné. Pomôže to americkým ťažiarom ropy z bridlicových ložísk a zabezpečí USA väčší vplyv na svetovom energetickom trhu.

Vzhľadom k súčasnej vysokej prevahe ponuky nad dopytom na svetovom trhu s ropou sa neočakáva, že zrušenie zákazu by v najbližšej dobe mohlo viesť k dodávkam americkej ropy do zahraničia vo väčšom meradle. Mohlo by však americkým ťažiarom poskytnúť väčšiu flexibilitu.

USA v súčasnosti ťažia zhruba 9,2 miliónov barelov ropy denne, z toho asi polovica pochádza z bridlicových ložísk. Do USA sa dováža ďalších zhruba 7 miliónov barelov denne.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.