Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Naftova skvrna - TTASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Hasič odstraňuje naftovú škvrnu na Dunaji 12. júna 2012 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann
13. júna 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Do Dunaja unikla ropa

Podľa hovorkyne včera nadránom špecialisti z G4S nahlásili hasičskému a záchrannému zboru únik 500 až 600 litrov ropných produktov v bazéne v zimnom prístave, o 4:45 volali, že potrebujú pomoc, pretože únik ropných produktov bol väčší.

Ilustračná snímka: Hasič odstraňuje naftovú škvrnu na Dunaji 12. júna 2012 v Bratislave. (Foto: TASR/Martin Baumann)

Pri úniku nafty do Dunaja zrejme zlyhal ľudský faktor

„Príčinou mimoriadneho zhoršenia vôd bol pravdepodobne ľudský faktor – porušenie prevádzkových predpisov pri plnení tankera, ktoré v súčasnosti prešetruje Policajný zbor SR,“ uviedol hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Michal Štefánek.

Inšpekcia po oznámení incidentu ustanovila pracovnú skupinu, ktorá rieši mimoriadnu situáciu v súčinnosti s ďalšími orgánmi a organizáciami. „Vzhľadom na množstvo uniknutej látky SIŽP informovala o tomto úniku v rámci medzinárodného varovného systému, v súlade s dohodnutým postupom, Maďarsko, Rakúsko a Dunajskú komisiu so sídlom vo Viedni,“ povedal Štefánek. Ako dodal, podľa informácií od Slovnaftu uniklo 13,6 metra kubického nafty. Rozsah škôl a náklady na odstraňovanie škôd vyčísli postupne pracovná skupina.

Ilustračná snímka: Loď, z ktorej vytiekla nafta na Dunaji. (Foto: TASR/Martin Baumann)

Únik nafty z tankovej motorovej lode RIVER I v bazéne prístavu Pálenisko pri prečerpávaní nafty zo spoločnosti Slovnaft zistil včera o 1:58 pracovník Slovenskej plavby a prístavov, a. s. Palivo sa dostalo do Dunaja a Malého Dunaja. Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) na nápustnom objekte do Malého Dunaja zastavil ďalší únik nafty do tohto toku.

Hasiči vytvorili tri zásahové úseky v bratislavskom prístave a jeden v Zálesí, informovala na brífingu na mieste nehody hovorkyňa Hasičského a záchranného zboru Daniela Kapustová. Podľa jej slov sa hasiči snažili eliminovať únik látok, vytvorili norné steny na zásahových úsekoch, ktoré zachytávajú ropné produkty. Na mieste úniku produktov do Malého Dunaja zasahovalo 20 kusov techniky, tri člny, 45 príslušníkov hasičského zboru a siedmi hasiči zo špecializovaného útvaru G4S.

Polícia v súvislosti s únikom ropných produktov do Dunaja v Zimnom prístave v Bratislave začala trestné stíhanie vo veci trestného činu porušovania ochrany vôd a ovzdušia. Páchateľovi hrozí po preukázaní viny trest odňatia slobody na jeden až päť rokov, informoval bratislavský policajný hovorca František Peczár.

(c) energia, SITA

Ilustračná snímka: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.