Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
LNG tanker chorvatsko SPP
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
18. augusta 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Do Chorvátska dorazil pre Slovenský plynárenský priemysel ďalší tanker s LNG

Dokázali sme od začiatku tohto roka, v neľahkých podmienkach, ktoré v súčasnosti na trhu s energiami sú, zabezpečiť viac ako 65 % našich dodávok prostredníctvom LNG, diverzifikačných kontraktov a zásobami plynu,“ vyhlásil v tejto súvislosti generálny riaditeľ SPP Richard Prokypčák, podľa ktorého, zimnú sezónu 2022/2023 by mal SPP zvládnuť bez vplyvu na dodávky pre všetkých svojich zákazníkov.

Napriek kráteniu dodávok ruského plynu sa SPP darí naďalej vtláčať plyn aj do zásobníkov. Celkovo má Slovensko v súčasnosti uskladnených v zásobníkoch plynu, vrátane strategických zásob, takmer 31,5 terawatthodín, čo predstavuje približne 55 % jeho ročnej spotreby.

Tento objem radí našu krajinu na čelo najpripravenejších krajín, konkrétne na druhé miesto. Na prvom mieste je síce Lotyšsko, ale jeho podzemné zásobníky slúžia aj susednému Estónsku.

V súčasnosti SPP využíva na dodávku skvapalneného plynu najmä LNG terminály v Chorvátsku a Taliansku. V blízkej budúcnosti, po ich spustení do prevádzky, by k nim mohli pribudnúť aj LNG terminály v Nemecku.

K ďalšiemu zvýšeniu bezpečnosti dodávok môžu od októbra prispieť dodávky plynu z Talianska, pre ktoré SPP zabezpečil ročnú prepravnú kapacitu. Spolu so stále fungujúcou prepravnou trasou cez Ukrajinu a vyššie uvedenou severnou trasou zo Severného mora, ide o ďalšiu možnosť, ako dopraviť potrebné objemy plynu na Slovensko aj z juhu,“ konštatoval hovorca SPP Ondrej Šebesta.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.