Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. septembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Dnes začína hlasovanie v programe SPPoločne

Každý má z času na čas pocit, že by rád niečo zmenil vo svojom okolí, čo bude slúžiť alebo pomáhať aj ostatným. Verejné dobro neostalo ľahostajné autorom viac ako 880-tich projektov, ktoré boli do štvrtého ročníka prihlásené. Porota z nich vybrala 150 najlepších. Popis a cieľ jednotlivých projektov je zverejnený na www.sppolocne.sk. Hlasovať za ne možno od dnešného poludnia. Tridsať projektov, ktoré získajú najviac hlasov, bude podporených sumou 3 – 6 tisíc eur.

Porota spomedzi neumiestnených projektov vyberie aj tie mimoriadne zaujímavé, ktoré taktiež získajú finančnú podporu.  „Chceme zlepšovať Slovensko prostredníctvom ľudí, ktorí žijú v danom regióne. Oni najlepšie vedia, kde je naša pomoc najviac potrebná,“ zdôrazňuje Ľubica Oreská, programová manažérka projektu SPPoločne a dodáva: „Chceme v ľuďoch vzbudiť nadšenie pre zmenu svojho okolia či komunity. Veríme, že sa to prejaví aj v hlasovaní. Držíme palce všetkým projektom.“

Výsledky hlasovania budú zverejnené počas druhého októbrového týždňa na www.sppolocne.sk, pričom každý môže odovzdať až tri hlasy. Napríklad podobným projektom, akým je  komunitná susedská bio záhradka pri zdravotnom stredisku na Hubeného ulici v Bratislave. Neudržiavaný pozemok sa vďaka finančnej podpore programu SPPoločne zmenil na záhony so zeleninou pre rodiny z materského centra Ráčik. „Tento rok nás čaká už tretia úroda našej vlastnej zeleniny. Chutí úžasne. Jednak preto, že je „bio“, ale aj preto, že sme si ju vypestovali sami. Je to skvelý pocit,“ hrdo dodáva Miro Dudlák, jeden z autorov projektu Krasňanský zelovoc.

Zlepšime SPPoločne Slovensko

Súbežne s hlasovaním v programe SPPoločne je pre zákazníkov SPP pripravená súťaž SPPoločne pre Slovensko. Stačí, ak sa hlasujúci zaregistrujú do zákazníckeho on-line portálu Moje SPP prostredníctvom  www.sppolocne.sk. Vyhrať môžu 3-dňový wellness pobyt pre 2 osoby v kaštieli Grand Castle v Liptovskom Hrádku. Ide o národnú kultúrnu pamiatku, ktorá bola zrekonštruovaná aj vďaka finančnej podpore SPP a Nadácie SPP v grantovom programe Ministerstva kultúry SR – Obnovme si svoj dom. Žrebovanie výhercov sa uskutoční elektronicky každý pondelok, v štyroch žrebovacích kolách. Mená ôsmich výhercov bude SPP priebežne uverejňovať na www.sppolocne.sk od 14. septembra do 12. októbra 2015.

SPPoločne v číslach

Doteraz program SPPoločne podporil už takmer 130 projektov, ktoré celkovo získali 840 000 eur. V kategórii „SPPoločne pre ľudí“ sú projekty z oblasti kultúry či športu a v kategórii „SPPoločne pre domovinu“ sú projekty na rozvoj ekologického vzdelávania či zveľaďovania životného prostredia. Na západnom, strednom aj východnom Slovensku bude odmenených vždy po 10 projektov, z toho 5 v každej kategórii. Viac informácií o všetkých projektoch nájdete na stránke www.sppolocne.sk.

Inšpirácia pre uchádzačov alebo hlasujúcich

Ako získať dostatočný počet hlasov?

Celkovo už 128 projektov získalo finančnú podporu programu SPPoločne v hodnote 840 000 eur na svoju realizáciu. Predkladatelia súťažných projektov sa pri zbieraní hlasov môžu inšpirovať zaujímavým príbehom malej obce Horné Semerovce z okresu Levice. Je pekným príkladom toho, ako zanietenosť ľudí dokáže zázraky. S počtom obyvateľov niečo vyše 600, dokázala pre svoje dva projekty získať dostatočný počet hlasov na ich realizáciu. Projekty prihlásila v dvoch ročníkoch projektu SPPoločne po sebe a obidva boli finančne podporené, čo je naozaj unikát. Na obidva získala dostatočný počet hlasov vďaka tomu, že dokázala pre projekty a hlasovanie nadchnúť aj okolité obce, ktoré mohli mať z projektu úžitok.

Podporené projekty obce Horné Semerovce

1. projekt

Obec Horné Semerovce plánovala zlikvidovať čiernu skládku v obci a na jej mieste vysadiť zeleň a vybudovať detské ihrisko. Zároveň chceli osloviť priamou osvetou všetkých obyvateľov obce. Každý mesiac sa plánovali uskutočniť v miestnej základnej škole prednášku na témy: separovanie, šetrenie energiou, stavebný odpad a podobne. (Zdroj: www.sppolocne.sk) Na to, aby bol ich projekt finančne podporený im stačilo získať 1058 hlasov.

2. projekt

Zámerom obce bolo obnoviť miestne tradície a zvyklosti. Cieľom bolo vytvoriť priestor a možnosti na ich realizáciu. Týmto chceli oživiť dve slávnosti, ktorých prvky má obec aj v erbe (strapce hrozna a rydlo) – Dožinky a Vinobranie. Obe slávnosti majú byť spájané s remeselníckymi trhmi, kde svoje umenie budú prezentovať domáci i cudzí remeselníci. (Zdroj: www.sppolocne.sk) Pre tento projekt sa im podarilo získať až neuveriteľných 2908 hlasov.

Zdroj: SPP, a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.