Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Grécky minister pre rozvoj
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Grécky minister pre rozvoj Michalis Chryssohoidis (vľavo) počas tlačovej konferencie. Foto: (c) SITA/AP Photo/Kostas Tsironis
14. septembra 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Dlhová kríza a situácia v Grécku oslabujú emisné trhy

Prepojenosť ekonomík a hrozba defaultu Grécka

Vývoj cien emisných kvót bol tento týždeň opäť ovplyvňovaný dianím na svetových finančných trhoch. Výrazná volatilita na trhoch s akciami, ako aj výrazný pokles hlavných akciových indexov naznačuje, že trhy reagujú veľmi citlivo na ekonomické správy z EÚ a z USA.

Z toho dôvodu, keď v piatok a v pondelok nemeckí predstavitelia pripustili možnosť defaultu Grécka, ktoré tak či tak bude musieť v skorej dobe defaultovať na časť svojich dlhov, dopad na trhy bol veľmi negatívny. Nedôvera investorov v Eurozónu tiež stlačila  kurz eura voči doláru na 6-mesačné minimum. To sa tiež odrazilo aj na komoditných trhoch, keďže komodity denominované v Eurách sa stavajú  menej zaujímavé pre investorov. Tento osud stihol aj emisie, ktorých futures kontrakty sú obchodované globálne.

Množiace sa indície o prechode Americkej a EU ekonomiky do recesie viedli BNEF k analýze dopadov možnej krízy na emisné trhy. S rovnakým prepadom HDP ako v 2008/ 2009, ale len s miernym prepadom výroby by malo dôjsť k nárastu prebytku emisných kvót počas 2008 až 2020 na 938 mil. ton CO2, zatiaľ čo v prípade, že by k druhej recesii nedošlo by v EU ETS bol deficit EUA 633 mil. ton CO2.

V prípade recesie by sa ceny mohli prepadnúť z odhadovaného priemeru pre tretiu fázu €35 na €19. Z krátkodobého pohľadu by však dopad na ceny mohol byť ešte výraznejší, čo pri súčasnom stave a nálad na emisných trhoch mohlo stlačiť cenu EUA hlboko pod €10.

Energetické a emisné trhy

Energetické trhy kopírovali reakcie akciových indexov a počas minulého týždňa začali opäť oslabovať. Pokles ropy, uhlia, britského plynu a nemeckej elektriny podporili koncom týždňa prepad povoleniek pod €12, ktoré sa v pondelok dokonca dostali na €11.50, no napokon sa ustálili mierne pod €12.

Tento pokles ešte nemusí byť konečný. Vzhľadom nato, že aukcie 1 mil. gréckych, 3.5 mil. britských a takmer 900 tis. nemeckých povoleniek priniesli na trh vyše 5 mil. povoleniek, podľa správy agentúry Bloomberg ceny povoleniek majú tendenciu poklesnúť po aukciách vzhľadom nato, že obchodníci sa snažia predať nakúpené kvóty. Podobný trend sa opakoval aj počas leta, kedy ceny týždeň po aukciách klesli o 4-6%.

CER a ERU minulý týždeň prešli podobným poklesom ako EUA. Spotové ceny počas posledných šesť dní klesli z €8.7 na €8.3 v pondelok 12.9. Naopak, množstvo vydaných CER opäť výrazne narástlo, za posledných šesť dní o takmer 12.6 milióna. Ako sme už viackrát spomínali, rast objemu CER je v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi signifikantne vyšší. Zatiaľ čo v roku 2010 bolo vydaných 132 mil. CER, v roku 2011 bolo zatiaľ vydaných 223 mil. CER.  Aj preto Risoe Inštitút zvýšil svoj celkový odhad vydaných CER do roku 2012 o 4.6%, na 1.163 miliardy. Doteraz bolo vydaných 718 mil. povoleniek vydávaných OSN na základe tzv. CDM projektov v rozvojových  krajinách.

Tento rast CER je doprevádzaný rastom ERU z JI projektov, teda povoleniek generovaných z investícií do znižovania emisií v rozvinutých krajinách ako je Rusko, Ukrajina a podobne. Vzhľadom nato, že ERU sú menej likvidné, veľmi často za zamieňajú za CER. Rast objemu ERU v poslednom období preto vedie aj k znižovaniu cien CER, a tiež k prehlbovaniu spreadu s CER. Ten už presiahol €0.3 a to ho robí veľmi zaujímavým pre zámenu CER na ERU niektorými členmi NAP, teda producentmi CO2 začlenených v EU ETS. Rovnako, ERU z projektov redukujúcich HFC 23 a N2O sa môžu použiť na odovzdanie povoleniek aj po máji 2013, čo je v kontraste s CER z podobných projektov, ktoré od roku 2013 budú vylúčené z obchodovania v EU ETS.

Tlak na nákup emisií je zatiaľ malý a to aj napriek tomu, že marže uhoľných elektrárni v 2012 a 2013 sú veľmi pozitívne pre výrobcov elektriny. Rovnako pozitívnou správou pre emisné trhy by mal byť tender Francúzska na nákup 30 mil. povoleniek, ktoré potrebuje doplniť do svojich NER rezerv do roku 2012.

Vyhliadky do budúceho týždňa naďalej zostávajú negatívne. Dôležitými faktormi, ktoré môžu mať vplyv na emisné trhy bude makroekonomicky vývoj v EÚ, riešenie dlhovej krízy, reakcie finančných trhov na možné zníženie ratingy francúzskych bánk a plány FEDu podporiť americkú ekonomiku. Rovnako bude zaujímavé sledovať dopad rozhodnutia EK regulovať spotový trh podobne ako derivátový, teda na základe MIFID direktívy.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.