Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynový horák SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
horák - ilustračná snímka Foto: SITA/Nina Bednáriková
12. mája 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Dlhodobý kontrakt je „problémom“ firmy, nie zákazníka

Klesajúci cenový trend na spotových trhoch so zemným plynom je iba logickým dôsledkom faktu, že zemného plynu je viac ako ropy, vyhlásil v pondelok (9.5.) na odbornej konferencii PRO-ENERGY fórum Jaromír Fajman (United Energy Trading). Podľa neho, ak sa ceny v dlhodobých kontraktoch odvíjajú od cien ropy a ropných produktov, i v budúcnosti budú nevyhnutne rásť. Doplnil, že toto je trend, ktorému musia veľkí predajcovia zemného plynu čeliť a s dlhodobými kontraktmi sa musia vnútorne nejakým spôsobom vysporiadať.

Naopak Ivan Weiss (SPP) je presvedčený, že dlhodobé kontrakty sú nevyhnutné, a to najmä pre ich schopnosť akumulovať finančné zdroje pre budovanie a rozvoj plynárenskej infraštruktúry. „Zákazníkov nemusia zaujímať ceny v kontraktoch,“ zdôraznil s tým, že spotrebitelia i od firiem s podpísanými dlhodobými kontraktmi nakupujú komoditu za cenu, ktorá vyplýva z trhu. Podľa Weissa je dlhodobý kontrakt v princípe kľúčový, i keď v momentálnej krátkodobej situácii možno nie je veľmi priaznivý voči firmám, ktoré majú takéto zmluvy podpísané.

Igor Nagy zo spoločnosti ČEZ Slovensko si myslí, že aj bez dlhodobého kontraktu si môže obchodník zabezpečiť dostatočné množstvo komodity pre svoje portfólio klientov. Ako príklad uviedol, že ak sa obchoduje predvídavo, na OTC platformách (neburzové obchodné platformy, kde možno nakupovať krátkodobo na základe anonymnej aukcie – pozn.) si ktokoľvek dnes dokáže zabezpečiť komoditu až na obdobie do 3 rokov. Ako inú prekážku na Slovensku uviedol aktuálne Pravidlá trhu so zemným plynom, ktoré by si podľa neho vyžadovali zásadnejšiu aktualizáciu a zmeny.

V prospech inštitútu dlhodobého kontraktu sa vyjadril i Hugo Kysilka z českej spoločnosti Vemex, ktorá obchoduje so zemným plynom. Vyhlásil, že dlhodobé kontrakty v plynárenstve vždy existovali, existujú a budú existovať. Aj on si myslí, že sú nevyhnutné pre rozvoj plynárenského sektoru ako takého.

Text: energia

Ilustračné foto: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.