Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VLÁDA: Rokovanie 102. schôdze
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Predseda vlády SR Eduard Heger Foto: SITA/Branislav Bibel
9. septembra 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Diverzifikujeme zdroje prívodu plynu a znižujeme závislosť na drahom ruskom plyne, odkazuje premiér z Ríma

Taliansko je so svojou infraštruktúrou kľúčovým partnerom pre Slovensko z hľadiska diverzifikácie zdrojov prívodu plynu.

Výrazne diverzifikujeme zdroje prívodu plynu a znižujeme našu závislosť na drahom ruskom plyne,“ oznámil predseda vlády Eduard Heger na brífingu počas svojej zahraničnej pracovnej cesty v Ríme.

Taliansko ako partner

Zmluva, ktorú podpísal Slovenský plynárenský priemysel (SPP), zabezpečí Slovensku plyn vo výške 10 % objemu zásobníkov. Tento objem bude prichádzať v poslednom štvrťroku tohto roka a v prvom štvrťroku 2023.

Ako zdôraznil premiér, Taliansko je dôležitým partnerom, keďže tam priteká alžírsky, líbyjský plyn, má dobré prepojenie na azerbajdžanský plyn a má tri LNG terminály. Samotné zakontrahované množstvá zodpovedajú potrebám na nadchádzajúcu zimu.

Podľa generálneho riaditeľa SPP Richarda Prokypčáka však zmluva znamená príležitosť aj na dodatočné množstvá v prípade, ak by bola odstávka zo strany Gazpromu.

Partnerstvá sú otvorené aj do budúcnosti. Plyn budeme potrebovať aj v lete, aj na plnenie zásobníkov,“ doplnil Prokypčák. Dôležité podľa neho je, že hlavný objemový problém pre nadchádzajúce zimné obdobie je vyriešený.

Budúcnosť v LNG

Ako ďalej dodal premiér Heger, Slovensko má dobrú infraštruktúru, treba zabezpečiť plyn, a budúcnosť bude v LNG plyne. Preto je dôležité uzatvárať takéto kontrakty.

Máme zabezpečený nórsky plyn, ktorý prichádza cez Poľsko. Taktiež máme zabezpečené dodávky do chorvátskeho LNG terminálu. Teraz hovoríme o talianskom terminále. Takže vidíte, že Slovensko nezaháľalo za posledné mesiace a zabezpečovalo dostatok plynu,“ povedal Heger.

Problémom je cena, pričom práve ruský plyn je drahý. Skvapalnený LNG plyn je lacnejší. Premiér to považuje za dobrú vyhliadku na to, aby mohol byť lacnejšie dodaný občanom.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.