Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. októbra 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

Diverzifikácia prepravných ciest plynu na Slovensko

Realizácia tohto projektu vyplynula ako bezprostredná odozva na plynovú krízu, v ktorej sa Slovensko ocitlo v januári 2009. Na základe rokovaní Ministerstva hospodárstva SR a prevádzkovateľa prepravnej siete Eustream, a.s., so zástupcami Spolkového ministerstva hospodárstva, rodiny a mládeže Rakúskej republiky a spoločnosti OMV Gas GmbH bolo v októbri 2009 podpísané Memorandum o porozumení a spolupráci v energetickom sektore. V tomto memorande bolo dohodnuté dobudovanie plynárenského prepojenia Slovenska a Rakúska tak, aby bol umožnený obojsmerný tok prepravovaného plynu.

V slovenskej prepravnej sieti sa už v minulosti realizovali technické a prevádzkové riešenia umožňujúce dlhodobý reverzný tok v prepravnej sieti zo západu na východ SR, vrátene už odskúšaného reverzného toku z Českej republiky. Otvorenie reverzného toku z Baumgartenu na Slovensko možno považovať za prvý ozajstný míľnik v snahe diverzifikovať energetické zdroje a zvýšiť tak energetickú bezpečnosť pre Slovensko. Ďalšími krokmi Slovenska bude snaha o prepojenie severo-južného variantu, ktorého súčasťou je aj prepojenie Slovenska a Maďarska. To v budúcnosti umožní napojenie Slovenska aj na plánovaný projekt Nabucco.

Informáciu TASR poskytli z komunikačného oddelenia Ministerstva hospodárstva a výstavby SR.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.