Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plyn plynovod
Foto: ilustračné, GettyImages
20. apríla 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Diverzifikácia dodávok plynu je prioritou nielen Slovenska, ale aj Európskej únie

Diplomacia SR chce byť v tomto procese diverzifikácie nápomocná. Štátna tajomníčka rezortu diplomacie Ingrid Brocková to povedala po stretnutí s predstaviteľmi Slovenského plynárenského priemyslu, s ktorými diskutovala o možnostiach zníženia dodávok plynu z Ruskej federácie. V tlačovej správe o tom informoval Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Zníženie dodávok energií z Ruska je podľa Brockovej prioritnou témou EÚ. „Spomedzi európskych krajín Slovensko dlhodobo patrí ku krajinám s vôbec najvyššou závislosťou na dovoze plynu a ropy z Ruska. Spoločné úsilie vlády a súkromného sektora v tomto smere je absolútne nevyhnutné,“ ozrejmila štátna tajomníčka.

Spotreba Slovenska

Závislosť Slovenska na dovoze zemného plynu z Ruska je podľa Eurostatu na úrovni 85 percent. SR ročne spotrebuje približne päť miliárd metrov kubických plynu, pričom polovicu tohto objemu spotrebúva priemysel.

Jeden z prvých nevyhnutných krokov je podľa rezortu ukončenie stavebných prác na rozpracovaných plynovodoch.

Plynovodné prepojenia

V priebehu nasledujúcich mesiacov bude sprevádzkované plynovodné prepojenie medzi Slovenskom a Poľskom, ktoré umožní nakupovať ďalšie zdroje plynu z terminálu Świnoujście. Nedávno bol tiež úspešne zrealizovaný nákup kvapalného plynu z Chorvátskeho terminálu Krk.

Diverzifikácia dodávok plynu je politickou a bezpečnostnou prioritou pre Slovensko. Podporujeme Ukrajinu a zároveň znižujeme riziko neočakávaného prerušenia dodávok z Ruska. Zároveň však platí, že pri súčasných cenách plynu sa doterajšia cenová výhodnosť potrubného plynu významne približuje cenám skvapalneného plynu,“ vyhlásila Brocková.

Návrh na zníženie závislosti

Jeden z najkomplexnejších návrhov na zníženie závislosti Európy od dovozu plynu z Ruska nedávno prezentovala Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA).

Podľa jej desaťbodového plánu by Európska únia mohla vďaka zvýšeniu energetickej efektívnosti, dodávok z iných krajín a nahradením fosílnych palív inými zdrojmi už nadchádzajúcu zimu znížiť spotrebu ruského plynu približne o tretinu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.