Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ľubomír Jahnátek - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ľubomír Jahnátek (SMER-SD) Foto: TASR/Oliver Ondráš
27. januára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Distribučné firmy využili pochybenie ÚRSO, tvrdí exminister

Zdražovaniu elektriny a zemného plynu pre niektoré skupiny odberateľov, ku ktorému došlo začiatkom tohto roka prevažne na strednom Slovensku, sa podľa bývalého ministra hospodárstva dalo predísť. Ľubomír Jahnátek upozornil na vyhlášku Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 260/2016, ktorá bola počas minulého leta v medzirezortnom pripomienkovom konaní (MPK).

V rámci procesu MPK bolo vlani úradu zaslaných takmer 375 zásadných pripomienok. Ministerstvo hospodárstva SR žiadalo analýzu vplyvu na verejnú správu, ale ÚRSO ju podľa Jahnátka neakceptoval s odôvodnením, že žiadne negatívne dopady nehrozia. „Ukázalo sa, že to celkom takto nebolo,“ poznamenal. Analýzu ekonomických vplyvov žiadalo aj Združenie dodávateľov energií (ZDE). 

Ako ďalej dodal, vzniknutú situáciu využili vo svoj prospech distribučné firmy. „Stredoslovenská energetika – distribúcia, ale aj SPP-distribúcia okamžite využili voľný priestor, ktorý im ÚRSO dal z hľadiska určenia pomeru distribučných poplatkov medzi fixnou a variabilnou cenou,“ uviedol pre náš portál. „Okamžite to natiahli na maximum. Tým pádom sa zdvihli fixné poplatky, ktoré sú zároveň nevratné. Preto došlo k takému neúmernému navýšeniu,“ doplnil. „Celý problém sa dal zachytiť v rámci vyhlášky o elektroenergetike.“

Regulačný úrad však podľa Jahnátka neprekročil svoje kompetencie. „ÚRSO má na to právo, neporušil zákon, ale podľa mňa urobil chybu, lebo tá požiadavka ministerstva hospodárstva bola plne akceptovateľná a bola potrebná,“ zdôraznil exminister. 

Zotrvá šéf ÚRSO vo funkcii?

V dôsledku vzniknutej situácie sa údajne trasie stolička šéfa ÚRSO Jozefa Hojenčíka., ktorý bol na čele úradu aj v čase pôsobenia Jahnátka vo funkcii ministra. K odchodu Holjenčíka okrem opozície vyzýva aj vládna Slovenská národná strana, vysvetlenie žiada tiež ďalší koaličný partner Most-Híd. Premiér Robert Fico sa v stredu vyjadril, že koalícia sa bude touto požiadavkou zaoberať. Jahnátek nekomentoval, či by mal Holjenčík zotrvať vo funkcii. „Nechcem sa vyjadrovať k personálnym otázkam.“

ÚRSO medzičasom opravil cenové rozhodnutia pre SPP-distribúciu, ako aj územie, ktoré je v pôsobnosti SSE-distribúcia. V stredu vydal nové cenové rozhodnutia, podľa ktorých majú dostať odberatelia nové preddavkové faktúry za energie od dodávateľov.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.