Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Diskusia SMART GRIDS
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Diskusia: Smart Grid - ako ďalej? (energia.sk)
12. marca 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Diskusia: „Smart Grid – ako ďalej?“

Diskusiu moderuje: Michaela Jacová, analytička energia.sk

Diskutujúci v štúdiu:

  • Andrej Juris (ZSE – Distribúcia),
  • Juraj Štrkolec (Stredoslovenská energetika Distribúcia),
  • František Pecho (Slovenská elektrizačná prenosová sústava),
  • Libor Kozubík (IBM Central and Eastern Europe).

Krátke zhrnutie diskusie

Na odborných konferenciách sa zvykne o smart gridoch hovoriť ako o Yetim – „každý o ňom rozpráva, ale nikto ho nevidel.“ Podľa Františka Pecha to nie je úplne pravda, pretože „smart grid je dosť známy fenomén, hlavne v Európe. Pre prenosovú sústavu to znamená zbaviť sa veľkých výkyvov v sústave“. Nejde len o zariadenie pre spotrebiteľa, ale je to kombinácia riešenia úspory energie v sieťach a optimálneho využitia OZE, ktoré sú nepredvídateľné a úplne nepredikovateľné, myslí si Pecho. Smart grid dokáže čiastočne vyriešiť energetické problémy a zvyky spotrebiteľov, ale „na Slovensku je však tento pojem stále predmetom bádania“. Nejde len o sieť, ale aj o poskytovanie informácií v rámci siete a ich využívanie. Nejde teda len o „smart metering“ (inteligentné meranie), ale i o to, ako sa získané informácie využijú.

„Smart grid je skutočne široký pojem. Ide o to, že pokrýva samotnú sieť, stranu spotreby i výroby. Patrí sem aj oblasť smart meteringu a automatizácia,“ uviedol Juraj Štrkolec zo Stredoslovenskej energetiky Distribúcie. Vytváranie smart gridu prirovnal k evolučnému procesu, k systému, ktorý sa neustále vyvíja.

„Smart grid je široký pojem – všetko pre každého,“ doplnil Andrej Juris zo ZSE – Distribúcia. Poskytuje informácie spotrebiteľom, obchodníkom, či prevádzkovateľom sústav. Smart grid zohráva veľkú rolu pri stabilnej prevádzke a rovnováhe elektrizačnej siete. „Naozaj je potrebné mať dostatok informácií, treba vedieť, ako (sieť – pozn.) reaguje, a práve to je podľa mňa pojem ‘smart grid‘. Je to de facto sústava, ktorá umožňuje sústavou čidiel reagovať na javy, dokáže optimálne využívať elektrinu z rôznych zdrojov, elektrární, takže je ďalšou genézou štandardnej energetiky,“ spresnil Libor Kozubík z IBM Central and Eastern Europe. Podľa neho predstavuje smart grid ďalšiu vývojovú genézu štandardnej elektroenergetiky, ktorá bude v novom poňatí ďalším krokom pre nové aplikácie.

Diskutujúci sa venovali aj histórii jednosmerného a striedavého prúdu a otázke, ako možno tieto dva fenomény prepojiť v rámci jednej sústavy. Reč padla aj na spojitosť medzi inteligentným meraním a pripájaním malých obnoviteľných zdrojov do siete.

Dôležitou otázkou je podľa expertov financovanie rozvoja inteligentných sietí. Juraj Štrkolec tvrdí, že systém je pomerne nákladný a zatiaľ sa nevyznačuje nielen ziskovosťou, ale ani návratnosťou investície. Podľa Andreja Jurisa sa náklady vytvárajú pre vysoký počet prvkov automatizácie. Takéto náklady sa premietajú do investičných nákladov distribučnej spoločnosti, z čoho vyplýva, že sa v istej miere už dnes odrážajú aj v koncovej cene elektriny.

Na Slovensku už v pilotnej prevádzke existuje viacero inteligentných elektromerov, dnes sme v štádiu vyhodnocovania ich funkčnosti, schopnosti komunikovať s dátovými centrami a centrálou. Kontroluje sa tiež ich spoľahlivosť. Andrej Juris je presvedčený, že viaceré technologické riešenia sa osvedčili a preto je rozumné ich v budúcnosti viac rozvíjať.

Z nameraných dát by mal profitovať i odberateľ elektrickej energie, podľa údajov zo smart elektromeru by mal dokázať identifikovať a optimalizovať svoje spotrebiteľské návyky. „Nové technológie umožnia nielen odpočet elektriny, ale napríklad aj sledovanie spotreby. Existuje množstvo ďalších služieb, ktoré sú naviazané na inteligentné meranie. Benefitom je fakturácia, ktorá je podobná ako pri mobilných telefónoch, kde odberateľ uvidí svoju reálnu spotrebu, zaplatí za ňu a vie ako ju v budúcnosti prispôsobiť svojim potrebám,“ uviedol Libor Kozubík z IBM.

Pilotné projekty však nedokážu poskytnúť stopercentnú odpoveď na všetky aktuálne otázky, myslí si Pecho. Ako príklad uviedol nejasnosti ohľadom spotreby a ceny. Toto je podľa neho jeden z dôvodov, pre ktoré vznikajú v Európe rôzne akademické  a výskumné inštitúcie, ktoré sa problematike venujú ako celku a komplexne.

Smart gridu sa darí tam, kde preň existuje vhodná legislatíva a kde regulátor nastavil podmienky tak, aby chránili energetické spoločnosti pred krachom v dôsledku nákladov spojených s rozvojom týchto sústav. Celkovo ostáva hlavnou prekážkou rozvoja takýchto sietí nízka motivácia zákazníka využívať prednosti inteligentného merania a sústavy, myslí si Juris.

Inteligentná sieť vie odpovedať i na hrozbu tzv. black outu, teda beznapäťového stavu siete. Podľa Štrkolca však nejde o „všeliek“. Dodáva, že Slovensko dnes stojí na začiatku „druhej fázy elektrifikácie“ a preto je dobré diskutovať a porovnávať náklady na rozvoj aj v kontexte problémov, ktoré vytvára beznapäťový stav.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.