Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obmedzenie dodávok plyn elektrická energia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
5. augusta 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Direktívne obmedzenie dodávok plynu pre podniky by vyvolalo hromadné prepúšťanie, upozorňuje AZZZ

Je o tom presvedčená Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ). Ako ďalej uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa AZZZ Miriam Filová, obmedzenie dodávok plynu pre podniky bude mať priamy dopad nielen na ich fungovanie, ale na celé hospodárstvo.

Hromadné prepúšťanie a znižovanie stavu zamestnancov bude už len logickým vyústením celého procesu,“ dodala Filová.

Kritická infraštruktúra

Podľa AZZZ, je povinnosťou našej vlády v tejto situácii v prvom rade zabezpečiť dostatok plynu z akéhokoľvek zdroja za čo najvýhodnejšie ceny a zároveň podporiť priemysel a odbremeniť ho od neúnosných nákladov zvýšených cien energií a inflácie.

Dovoľujeme si upozorniť, že napríklad sektor zdravotníctva patrí medzi kritickú infraštruktúru a nárast energií a inflácie musí reflektovať aj návrh štátneho rozpočtu na rok 2023. Plyn je pre zdravotnícke zariadenia kritická komodita, bez ktorej nedokážu v zime zabezpečiť prevádzku, rovnako ju nevedia ani obmedziť,“ doplnila Filová.

Nenahraditeľná súčasť výroby

Zemný plyn je podľa AZZZ nenahraditeľnou a nevyhnutnou súčasťou výroby v mnohých kľúčových podnikoch. Celý výrobný proces je preto výlučne závislý na stabilite dodávok zemného plynu.

Ak to povaha výroby dovoľuje, podniky priebežne realizujú úsporné opatrenia na zníženie spotreby zemného plynu a elektrickej energie, avšak v mnohých firmách je celý proces mimoriadne nielen technologicky ale aj finančne náročný, a nie je možné ho realizovať v krátkom časovom horizonte a bez finančnej podpory z EÚ, respektíve zo strany štátu,“ uzavrela Filová.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.