Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

Diplomat zodpovedný za modernizáciu globálnej energetickej diplomacie je zo SR

„Toto je jeden z vrcholných postov v energetickej diplomacii. Je niekoľko medzinárodných organizácií, ktoré sa venujú energetickej spolupráci, ale iba jedna jediná, a to je Zmluva o Energetickej charte, vytvára potrebný právny rámec pre túto významnú oblasť,“ uviedol Rusnák v rozhovore pre TASR.

Zmluva o Energetickej charte, ktorá sa zrodila v roku 1994, združuje dnes 51 krajín od Islandu až po Austráliu, vrátane všetkých členských štátov EÚ. Cieľom tejto nadregionálnej organizácie je napomáhať energetickej spolupráci medzi krajinami. Základnými bodmi sú podpora a ochrana investícií v energetickom sektore, upravovanie podmienok a pravidiel obchodu s energetickými surovinami, zabezpečovanie slobody tranzitu a bezpečnosť tranzitných dodávok.

V rámci dodatkového protokolu o energetickej efektívnosti sa členské štáty tiež zaviazali, že budú pri ťažbe, preprave a spracovaní energetických surovín podporovať prehlbovanie energetickej efektívnosti a čistej energie.

Slovenský diplomat priznáva, že sa problematikou právnych vzťahov v celosvetovej energetike začal zaoberať ako veľvyslanec SR na Ukrajine, kde v roku 2009 bol priamym svedkom plynovej krízy medzi Ruskom a Ukrajinou, čo vyústilo do zavretia dodávok plynu na Slovensko a na trhy EÚ.

„Keď sa zastavili dodávky plynu, tak Slovensko zistilo, že sa nemá o čo oprieť pri negociáciách o tom, že Ukrajina je povinná splniť svoje dodávky. Lebo s Ukrajinou nemáme uzatvorené zodpovedajúce dvojstranné zmluvy na vládnej ani komerčnej úrovni,“ uviedol Rusnák. A dodal, že slovenská strana pri analýze situácie dospela k zisteniu, že jediný medzinárodný právny rámec, ktorý poskytuje oporu pri riešení problémov tohto druhu, je Zmluva o Energetickej charte.

Rusnák po návrate z Kyjeva pracoval na ministerstve zahraničných vecí ako splnomocnenec pre energetickú bezpečnosť, zúčastňoval sa na rokovaní v rámci Energetickej charty. Keď sa v roku 2011 uvoľnilo miesto generálneho tajomníka tejto organizácie, slovenský diplomat aj za podpory štátov Vyšehradskej štvorky a ďalších krajín EÚ získal dostatok hlasov pre získanie tejto funkcie. Na úkor protikandidátov z Bulharska a Talianska.

„Moja základná úloha je stabilizovať chartu. Previesť proces jej modernizácie tak, aby sa čo najviac krajín mohlo pripojiť k tomuto režimu, ktorý vytvára potrebný právny rámec pre spoluprácu v energetickej oblasti. Pre dnešok a aj pre budúcnosť,“ opísal Rusnák svoj úkol v rámci medzinárodnej energetickej politiky.

Podľa jeho slov má organizácia v súčasnosti okrem 51 stálych členov aj 24 pozorovateľských krajín, kde patria takmer všetky štáty Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ale aj Spojené štáty a Kanada. Pred vstupom do organizácie sa nachádza Jordánsko, ako prvá z arabských krajín. A tiež Afganistan a Pakistan, kde je silný predpoklad, že ich vstupom do tohto režimu sa vďaka plánovanej energetickej infraštruktúre exportného ropovodu TAPI stabilizujú vzťahy na osi Turkménsko – Afganistan – Pakistan a India.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.