Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. mája 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Detstvo pri jadrovej elektrárni nespôsobuje rakovinu, tvrdí britská štúdia

Vyrastať v blízkosti atómovej elektrárne nezvyšuje riziko vzniku leukémie. Vyplýva to z výsledkov vedeckého výskumu, ktorý uskutočnila britská Komisia pre skúmanie medicínskych vplyvov radiácie na životné prostredie (COMARE). Popiera sa tým známa teória, podľa ktorej je výskyt prípadov leukémie pravdepodobnejší v blízkosti jadrových komplexov.

Vo Veľkej Británii sa každý rok diagnostikuje na leukémiu približne 500 detí.

Štúdia sa uskutočnila počas 35 rokov a zamerala sa na deti do päť rokov. Zistilo sa však len 20 prípadov leukémie u detí, ktoré žijú vo vzdialenosti 5 kilometrov od jednej z 13 atómových elektrární na britskom území. „Je štatisticky veľmi obtiažne študovať niečo podobné,“ pripúšťa Alex Elliott, predseda komisie a klinický fyzik univerzity v Glasgowe.

Závery britskej štúdie v kontraste s nemeckým výskumom

Štúdia britských vedcov sa snaží vyvrátiť vplyvnú teóriu nemeckého vedeckého tímu s názvom „Detská rakovina v blízkosti jadrových elektrární“ z roku 2008. Podľa nej sa vyrastaním v päť kilometrovej blízkosti od jadrového zdroja riziko vzniku leukémie až zdvojnásobuje, píše sa ďalej v Nature.

Ako však argumentuje britská štúdia, nemecký výskum okrem radiácie nezohľadňuje ostatné faktory, ktoré sa takisto môžu podieľať a prispieť ku vzniku ochorenia. Podľa Elliotta sa totiž nedá vylúčiť vzájomný súvis medzi chorobou a inými napr. socioekonomickými aspektami. „Ak by skutočne jestvovali následky o akých hovorí nemecká štúdia, našli by sme ich aj u nás (vo Veľkej Británii), ale nestalo sa tak,“ dodal Elliott.

Britskí vedci sa okrem iného zamerali na skúmanie lokalít, kde sa pôvodne uvažovalo o výstavbe jadrovej elektrárne, ale plán sa nakoniec nezrealizoval. Zistilo sa, že v takýchto miestach je výskyt leukémie u detí v priemere o 5 % vyšší ako inde. Jedno z vysvetlení by podľa britských vedcov mohlo byť, že miesta vhodné pre umiestnenie jadrových komplexov sú charakteristické niečim, čo riziko vzniku leukémie zvyšuje.

Ohlasy na zverejnenú štúdiu vyvolali polemiku

Nie všetci veria, že daná štúdia problematiku dostatočne objasňuje. Časť vedeckej obce je presvedčená, že vyššiu pravdepodobnosť výskytu rakoviny v okolí „atómiek“ možno pripísať aj veľkej fluktuácii obyvateľstva v daných oblastiach. Podľa Lea Kinlena, epidemiológa z Oxfordskej univerzity, sú tak ľudia vystavení novým vírusom, voči ktorým sa ich telo nie je schopné brániť.

Podľa ďalšej teórie takéto prípady pramenia skôr z abnormálnej imunitnej reakcie na bežné infekcie, než na konkrétny vírus. Myslí si to aj Mel Greaves, vedúci vedecký pracovník Inštitútu pre výskum rakoviny v meste Sutton. „Konsenzuálny pohľad je taký, že by to mohlo mať spojitosť s načasovaním vystavenia sa infekcii,“ dodal Greaves.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.