Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
29. decembra 2021 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Deregulácia cien energií sa pripravuje, ministerstvo však naďalej počíta s regulovanou tarifou

Ministerstvo už pripravilo veľkú novelu zákona o energetike, ktorá počíta so zrušením regulácie cien energií od roku 2023 pri elektriny respektíve od roku 2026 pri plyne.

Súčasný návrh počíta s regulovanou tarifou naďalej pre všetkých, okrem tých, čo požiadajú o deregulovaný produkt. Vznikne tým tlak na dodávateľov, aby deregulované produkty boli dostatočne zaujímavé a sami vyvinuli čo najväčšie úsilie na presviedčanie svojich zákazníkov o ich výhodnosti,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.

Zavedenie v správny čas

Dereguláciu cien energií treba podľa neho zaviesť v dobrých časoch. „Treba postupne vychytať muchy, aby neviditeľná ruka trhu naplno zafungovala v prospech odberateľov. Tieto sme si, žiaľ, za bývalých vlád pod vedením strany Smer prejedli,“ dodal Galek.

V súčasnej dobe zblázneného trhu s energiami by plošné zavedenie deregulácie mohlo mať podľa neho naozaj desivé dopady. „Preto sme sa rozhodli ísť opatrnejšou, ale istejšou cestou. Súčasne však plníme požiadavky vyplývajúce z európskej smernice o vnútornom trhu s elektrinou,“ podotkol.

Stovky pripomienok

Ministerstvo hospodárstva v súčasnosti vyhodnocuje stovky pripomienok, ktoré prišli k veľkej novele zákona o energetike. Vďaka nej sa má do slovenskej legislatívy implementovať takzvaný európsky zimný energetický balíček.

V januári predložíme zákony na vládu. Množstvo pripomienok sme očakávali aj vzhľadom k tomu, že celý proces sme sa snažili urobiť čo najtransparentnejší vrátane verejných konzultácií,“ uzavrel Galek.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.