Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. júna 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Deň športu bez bariér Energiou pre krajinu

Hlavným cieľom a myšlienkou podujatia je poukázať na skutočnosť, že zdraví a zdravotne znevýhodnení športovci sú rovnocennými partnermi.

„Bariéry v živote i športe sú len vecou pohľadu. V rámci nášho dlhodobého CSR programu Energia pre krajinu chceme  ukázať, že šport je naozaj tým správnym prostriedkom na odstraňovanie bariér v myslení ľudí. Prostredníctvom akciou Deň športu bez bariér budeme bojovať proti predsudkom a zotrieme rozdiely medzi telesne postihnutými športovcami a ich zdravými súpermi“, vysvetlil Paolo Ruzzini, generálny riaditeľ  a predseda predstavenstva Slovenských elektrární.

Zúčastnené deti zo základných škôl Bratislavy a jej okolia sa zoznámia so svojimi rovesníkmi zo špeciálnych základných škôl, známymi olympionikmi a paralympionikmi. Dostanú príležitosť vyskúšať si väčšinu paralympijských športových disciplín, medzi ktorými nebudú chýbať boccia, handbike, basketbal na vozíku, ide-sledge hokej, streľba z laserovej pištole či jazda zručnosti na vozíku. Okrem športu na všetkých zúčastnených čaká bohatý sprievodný kultúrno-spoločenský program vrátane tomboly a koncertov skupín AYA, Desmod a Zuzany Smatanovej.

„Slovenská metropola bola vždy považovaná za mesto tolerancie, miesto, kde sa úspešne darilo búrať bariéry medzi ľuďmi. Som rád, že dnes samospráva spoločne s privátnym sektorom i samotnými športovcami zasadila novú tradíciu do mozaiky bratislavského života, že spoločne s úspešnými slovenskými športovcami budeme búrať bariéry, ktoré do života našich spoluobčanov priniesol nevyspytateľný osud. Šport zápolenia, zážitky nás tak bude nielen spájať, ale pomôžu nám búrať prekážky, ktoré sa nám ešte včera mohli zdať neprekonateľnými“, uviedol primátor hlavného mesta Bratislava Milan Ftáčnik.

Akcia tohto druhu je na Slovensku organizovaná po prvýkrát. Nadácia Enel Cuore Onlus organizuje podobné akcie v talianskych mestách už niekoľko rokov a v rámci rozširovania podujatí do ostatných členských štátov Enelu je Slovensko prvou krajinou, v ktorej sa uskutoční.  „Som veľmi rád, že sa nám v spolupráci s nadáciou Enel Cuore Onlus podarilo zorganizovať podujatie, ktorého cieľom je búrať bariéry medzi zdravou a zdravotne znevýhodnenou mládežou. Mnohí o našom športe určite veľa počuli, ale nič nenahradí praktickú skúsenosť. V neposlednom rade tu môžeme objaviť talenty, ktoré o pár rokov možno nahradia svoje dnešné vzory“, povedal predseda Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov Ján Riapoš.

Tvárami kampane sú tri dvojice úspešných športovcov Slovenska – jeden predstaviteľ daného športu zdravých a jeden predstaviteľ s telesným znevýhodnením.  Prvou dvojicou sú volejbalisti Richard Nemec a Jozef Mihalco. Druhým športom je hokej a dvojica v zložení úspešný reprezentačný brankár Ján Lašák a 14-ročný Martin Joppa, ktorý sa po amputácii dolných končatín venuje ice-sledge hokeju už 5 rokov. Ján Lašák: „Oslovila ma myšlienka podujatia, ktorá zdôrazňuje rovnosť šancí v prostredí športu.” Poslednou dvojicou sú strelkyne Danka Barteková a Veronika Vadovičová. Danka Barteková: „Teším sa, že sa vyvíja takáto iniciatíva aj na Slovensku. Je treba poukázať na to, že šport je univerzálny pre zdravých aj telesne postihnutých športovcov. Ba čo viac, môže dať všetkým nielen radosť z pohybu, prekonávania prekážok a dosahovania čo najlepších výsledkov, ale môže prispieť k tomu, aby každý našiel radosť zo života a veľké množstvo energie. Šport nepozná bariéry, práve naopak, rúca ich, a som veľmi rada, že sa o tom môžu presvedčiť všetci, ktorých táto akcia zaujme.“

Spoločnosť Slovenské elektrárne, člen skupiny Enel, organizuje podujatie v rámci programu spoločenskej zodpovednosti Energia pre krajinu, časti Energia pre šport.

–   –    –   –   –  –

Spoločnosť Slovenské elektrárne, a.s. je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel S.p.A. so 66% podielom. Zvyšných 34% akcií vlastní Fond národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Spoločnosť Slovenské elektrárne generuje 5 737.24 MW inštalovaného výkonu, t.j. 5 401 čistého výkonu. V roku 2010 spoločnosť vyrobila 22 463 GWH elektrickej energie. Po očistení o vlastnú spotrebu dodala do elektrickej siete viac ako 21 TWh elektrickej energie. Z podielu jednotlivých zdrojov na čistých dodávkach predstavovali jadrové elektrárne 64.5%, vodné elektrárne 24.7% a 10.8% tepelné elektrárne. Ku koncu roka 2010 mala spoločnosť Slovenské elektrárne 5419 zamestnancov.

Slovenské elektrárne sú partnermi významných filantropických inštitúcií.  Aktivity v oblasti  spoločenskej zodpovednosti  pri podnikaní (CSR) realizujú v rámci dlhodobého programu Energia pre krajinu, členeného podľa jednotlivých sfér života. Energia pre šport, energia pre kultúru, energia pre vzdelanie, energia pre prírodu a energia pre život definujú sféry aktivít – energie, ktorými elektrárne podporujú aj v roku 2011 rozvoj spoločenskej zodpovednosti na Slovensku.

Enel Cuore je nezisková organizácia založená v roku 2003 spoločnosťou Enel. Zameriava sa na iniciatívy spoločenskej solidarity v Taliansku i v zahraničí. Enel Cuore   cielene a hmatateľne a hmotnú podporuje spolu s ďalšími združeniami, mimovládne organizácie, inštitúcie a dobrovoľnícke organizácie v nasledujúcich oblastiach: sociálna a sociálno-zdravotná pomoc, ochrana občianskych práv vo vzťahu k znevýhodneným osobám, najmä deťom a starším osobám; vzdelávanie, v budovanie škôl a vzdelávacích i tréningových zariadení v rozvojových krajinách. Osobitná pozornosť je venovaná osobám so zdravotným postihnutím, ktoré sú podporované projektmi Enel Cuore uprednostňujúcimi sociálne začlenenie  prostredníctvom amatérskeho športu. Doteraz Enel Cuore daroval 40 miliónov eur a vyvinulo 431  projektov v Taliansku i v zahraničí. Viac info na  www.enelcuore.org

Zdroj: Slovenské elektrárne – Enel

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.