Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zelena energia elektrina
Foto: ilustračné, GettyImages
22. septembra 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Dekarbonizačný proces: Takto obce a mestá prispievajú

Slovenské obce a mestá by v budúcnosti mohli byť energeticky sebestačné. Taký je aspoň cieľ, ktorý by malo pomôcť naplniť memorandum podpísané Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou (SIEA). Obe inštitúcie plánujú spolupracovať v oblasti rozvoja udržateľnej energetiky a dekarbonizačného procesu v regiónoch.

Ako na tlačovej besede priblížil predseda ZMOS Jozef Božik, vďaka memorandu chcú v regiónoch vytvoriť také podmienky, aby v budúcnosti boli energeticky sebestačné. „Aby vďaka zdrojom z Európskej únie prostredníctvom usmernenia a poradenstva jednotlivých centier, ktoré vzniknú na území regiónov, sme vedeli našim starostom a primátorom vytvoriť v spolupráci so SIEA taký servis, ktorý im umožní, aby sa zapájali do výziev, aby boli sebestačnejšie a neboli viazané na celosvetové výkyvy cien energií,“ zhrnul.

Božik doplnil, že bude alokovaných 125 mil. eur z celkového balíka viac ako 900 mil. eur. Tie by sa mali čo najefektívnejšie použiť na refundáciu nákladov súvisiacich so zabezpečovaním technológií, ktoré by mali zvýšiť energetickú sebestačnosť obcí a miest. „Pevne verím, že vďaka tomuto memorandu ZMOS a SIEA urobia všetko preto, aby spoločne dosiahli stav, keď viac ako 900 mil. eur bude použitých na to, aby obce a mestá boli energeticky sebestačnejšie,“ uzavrel.

Generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič upresnil, že celkovo vznikne osem krajských energetických centier a 23 regionálnych centier udržateľnej energetiky, pričom ich hlavnou úlohou bude zabezpečiť v jednotlivých regiónoch odborné kapacity. „Cieľom centier je mapovanie potenciálu využitia nielen obnoviteľných zdrojov energie, ale samozrejme zabezpečiť aj podporu pri tvorbe budúcich projektov v týchto regiónoch,“ zhodnotil.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.