Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. mája 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Dánsko a Poľsko by vraj mali vybudovať plynovod Baltic Pipe

„Malo sa to postaviť už pred mnohými rokmi. Myslím si, že teraz je správna chvíľa to urobiť,“ prehlásil podľa Reuters prezident a generálny riaditeľ dánskeho operátora Energinet.dk Peder Andreasen na európskom  hospodárskom kongrese (EEC) v Katoviciach. Je to podľa neho spôsob, ako zaistiť dodávky nielen do Poľska, ale aj na Ukrajinu, na Slovensko či dokonca do Fínska.

V minulosti sa uvažovalo o kapacite do 3 miliárd metrov kubických plynu.

Poľsko hľadá spôsoby, ako obmedziť svoju závislosť na ruskom zemnom plyne. Poľská vláda nedávno schválila plán dominantného poľského plynárenského podniku PGNiG na vybudovanie plynovodu medzi Nórskom a Poľskom. Zamýšľaný plynovod Baltic Pipe vníma Varšava ako spôsob, ako využiť severomorské nálezisko plynu, ktoré ovláda štátom riadený podnik PGNiG.

PGNiG v súčasnosti väčšinu plynu pre svojich zákazníkov v Poľsku nakupuje od ruského Gazpromu. Dlhodobý kontrakt o plynových dodávkach v objeme 10,2 mld. m3 ročne s ruskou firmou vyprší v roku 2022.

Projekt potrubného prepojenia popod Baltské more je však treba vnímať aj z pohľadu plánovanej výstavby Nord Streamu 2. Na morskom dne by sa totiž križovali. Varšava vystupuje v opozícii voči zvýšeniu kapacity priameho spojenia medzi Ruskom a Nemeckom. Kodaň, ktorá preň bude musieť vydať stavebné povolenie kvôli prechodu dánskymi vodami, sa zatiaľ k nemu stavia oficiálne neutrálne.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.