Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Romovia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / symmetry_mind (licencia Creative Commons)
20. októbra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Daniel Lipšic schválil zbúranie rómskej osady postavenej na plynovode

Rómska osada pri Plaveckom Štvrtku, v ktorej dnes žije približne 600 ľudí, by sa mala na budúci rok zbúrať. Minister vnútra Daniel Lipšic včera (19.10.) schválil demolačné plány. Dôvodov pre zbúranie je niekoľko:

  • osada sa vybudovala bez stavebného povolenia,
  • nachádza sa v prírodnej rezervácii v 5. stupni ochrany,
  • nachádza sa na mieste, ktorým prechádza plynovod.

Práve priechod plynovodného potrubia s vysokým tlakom je najrizikovejším faktorom. Obyvatelia osady nad  potrubím už desiatky rokov kladú otvorené ohne. Pri poškodení potrubia a následnom úniku plynu tak hrozí výbuch a požiar, ktorý by mohol mať katastrofické rozmery.

„Tá osada by nezostala celá,“ popísal možné dôsledky výbuchu pri poruche plynovodu starosta Plaveckého Štvrtka Ivan Slezák. Doplnil, že obec sa usiluje o zbúranie nelegálnej osady už dlhšie, ale v ceste stojí prokuratúra: Zákon síce demoláciu umožňuje, ale ešte pred jej spustením musí obec identifikovať, komu stavby patria, pretože pred začiatkom prác je potrebné doručiť im príslušné rozhodnutia.

Daniel Lipšič: Zákony nemožno porušovať

Minister vnútra Daniel Lipšic včera rozhodnutie o zbúraní osady schválil. Vyhlásil, že zákony nemožno porušovať a teda nemožno stavať nehnuteľnosti v chránených rezerváciách. Spomenutá rómska osada sa nachádza v pásme 5. stupňa ochrany prírody, pričom jej obyvatelia životné prostredie znečisťujú predovšetkým odpadkami.

Obyvatelia osady však toto za nebezpečenstvo nepokladajú a sťahovať sa nehodlajú. Tí, ktorí sú ochotní presťahovať sa, žiadajú náhradné bývanie. Obec však nemá povinnosť im ho na vlastné náklady zabezpečiť.

Problémom je i zvýšená kriminalita

Problémom je i zvýšená miera kriminality v okolí rómskej osady. Minister Lipšič preto rozhodol, že od decembra zriadi špeciálne policajné zásahové jednotky, ktoré budú riešiť problémy a sťažnosti ľudí žijúcich v blízkosti osady.

Pre ilustráciu, keď sa domy v osade postavili nelegálne, sú do nich zavedené legálne elektrické prípojky.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.