Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. októbra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Daniel Křetínský vyplatí akcionárov EPH a v holdingu získa 94 %

Súčasní spoluvlastníci EPH sa nechajú vyplatiť Křetínským. Ten bude vlastniť 94 % akcií holdingu, zvyšok dostanú vybraní kľúčoví manažéri. Správu EPH uverejnilo v deň, keď austrálska skupina Macquarie oznámila, že sa stáva majiteľom 30 % kľúčového aktíva holdingu.

Získané peniaze sa použijú na vyplatenie akcionárov EPH. Prekvapením podľa ihned.cz je, že svoj podiel predáva aj Patrik Tkáč. Obaja miliardári ešte pred niekoľkými mesiacmi tvrdili, že chceli holding vlastniť napoly.

EPH uzavrel dohodu s konzorciom globálnych inštitucionálnych investorov vedených a zastupovaných spoločnosťou Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) o predaji 30-% podielu v EP Infrastructure, a. s., (EPIF). Informoval o tom dnes riaditeľ marketingu a komunikácie EPH Daniel Častvaj.

Ostatných 70 % akcií EPIF zostáva v držaní holdingu, ktorý si taktiež zachováva manažérsku kontrolu nad EPIF. Konzorcium zastupované správcom aktív MIRA tvorí fond Macquarie European Infrastructure Fund 5 a ďalší globálni inštitucionálni investori. Transakcia podlieha schváleniu protimonopolných úradov a jej vysporiadanie sa očakáva začiatkom budúceho roku.

Súčasní akcionári, Biques Limited (kontrolovaná private equity štruktúrami partnerov J&T), Milees Limited (kontrolovaná Patrikom Tkáčom) a EP Investment S.a r.l. (kontrolovaná Danielom Křetínským) inkasujú celkom 1,5 miliardy eur za 30 % akcií EPH. Kým Biques Limited predá všetky akcie holdingu vo svojej držbe, spoločnosti Milees Limited a EP Investment S.a r.l. predajú každá 2,17-% podiel v EPH. Milees Limited získa ďalšiu 1,7 až 2,7 miliardy eur. Výsledná suma bude odrážať rast hodnoty EPH v budúcich rokoch.

Súčasnú štruktúru akcionárov holdingu tvorí Biques Limited 25,67 %, EP Investment S.a r.l. 37,17 % a Milees Limited 37,17 %.

EP Infrastructure je európskou energetickou infraštruktúrnou utilitou, zameranou na tranzit, distribúciu a skladovanie zemného plynu, distribúciu elektrickej energie a teplárenstvo.

EPH je stredoeurópskou energetickou skupinou, ktorá vlastní a prevádzkuje zariadenia v Českej republike, na Slovensku, v Nemecku, Taliansku, Veľkej Británii, Maďarsku a Poľsku. Ide o integrovanú skupinu pokrývajúcu reťazec od ťažby hnedého uhlia cez výrobu elektriny a tepla až po distribúciu elektriny a tepla. Spoločnosti, ktoré sú súčasťou EPH, zamestnávajú takmer 25.000 pracovníkov.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.