Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Light bulb on an electricity bill A light bulb, a pen, a calculator and some copper euro cent coins lie on top of an electricity bill.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
22. októbra 2021 Ostatné od Energia.skSITA

Daň z pridanej hodnoty na energie sa nezníži, poslanci za návrh nezahlasovali

Tí predložili návrh zákona, vďaka ktorému sa mala dočasne znížiť sadzba dane z pridanej hodnoty z 20 percent na 5 percent na služby spojené s elektrinou, plynom, parou a teplou vodou, ich predajom, prenosom, distribúciou a dodávkou.

Mimoriadne zníženie sadzby dane z pridanej hodnoty by podľa návrhu nezaradených poslancov platilo počas roka 2022.

Štát takýmto spôsobom zníži konečnú sumu cien energií v roku 2022 a zabráni, aby spotrebitelia v plnej miere pocítili výrazný rast cien energií. Zároveň je tento spôsob pomoci efektívny v tom, že štát nemusí vynakladať náklady a čas na organizáciu iného typu pomoci obyvateľom, ale týmto jednoduchým spôsobom bude nárast cien do veľkej miery kompenzovaný,“ zdôvodnili svoj návrh poslanci Peter Pellegrini, Denisa Saková, Richard Raši, Erik Tomáš a Matúš Šutaj Eštok.

Zníženie DPH na energie

Aj časti vládnej koalície sa návrh nezaradených poslancov pozdával. Liberáli zo strany Sloboda a Solidarita (SaS) by súhlasili so znížením DPH na energie. Svoj súhlas však podmieňovali dohodou vo vládnej koalícii.

Nižšiu DPH podporím, ale chápem, že ministerstvo financií je v rukách koaličného partnera. Za nižšiu DPH ja som,“ povedal minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík.

Ako povedal Sulík na stretnutí s novinármi, ak vládna koalícia nebude súhlasiť so znížením DPH na energie, jeho poslanci v Národnej rade SR za zníženie DPH nemôžu hlasovať. Išlo by totiž podľa neho o porušenie Koaličnej zmluvy.

Rásť by výrazne nemali

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) od začiatku návrh nezaradených poslancov nepodporovalo. Podľa predsedu hospodárskeho parlamentného výboru Petra Kremského (OĽaNO) v budúcom roku by sa ceny energií nemali výrazne zvýšiť, keďže sa stanovujú podľa vývoja v prvej polovici roka 2021, keď ešte rast nebol dramatický.

Treba sa preto zamerať na nastavenie cien pre rok 2023 a spôsob, ako zabrániť energetickej chudobe cielenými opatreniami. Plošné zníženie DPH najviac pomôže tým, čo si vyhrievajú obrovské vily a bazény,“ povedal pre portál vEnergetike.sk Kremský.

Zníženie či dočasné zrušenie

Už viaceré krajiny v Európskej únii pristúpili k zníženiu daní pre energie či k ich dočasnému úplnému zrušeniu. Ostatne tak urobila Česká republika. Ich vláda navrhla pre domácnosti odpustenie dani z pridanej hodnoty na energie, ktorá v súčasnosti predstavuje 21 %.

Priemerná česká domácnosť platí v súčasnosti za elektrinu zhruba 40 eur mesačne, ušetriť by tak mala necelých 14 eur. Daň budú mať české domácnosti odpustenú na nevyhnutne dlhý čas.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.