Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Krach ďalšieho dodávateľa energií nateraz nehrozí
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, AP Photo/Julie Jacobson
10. októbra 2021 Ostatné od Energia.skSITA

Ďalšieho dodávateľa energií nateraz ÚRSO neeviduje, krach Slovakia Energy mal svoje dôvody

ÚRSO momentálne nemá od dodávateľov takéto informácie, situáciu na trhu však podrobne monitoruje,“ povedal hovorca regulačného úradu Radoslav Igaz.

Na celom Slovensku dodávalo začiatkom tohto roka pre domácnosti 20 firiem elektrinu a 18 dodávateľov plyn. Niektoré spoločnosti dodávajú aj elektrinu aj plyn.

Alternatívni dodávatelia

Koncom septembra krachol na Slovensku jeden z najväčších alternatívnych dodávateľov energií, spoločnosť Slovakia Energy. Tá pri dodávkach elektriny ovládala 6-percentný podiel trhu v kategórii domácnosti a 4-percentný trhový podiel pri malých podnikoch.

Pri dodávkach plynu ovládala spoločnosť celkovo 2-percentný trhový podiel. Na Slovensku získal počas trinástich rokov necelých 308-tisíc zákazníkov.

Dôvod odchodu

Dôvodom odchodu najväčšieho alternatívneho dodávateľa energií zo Slovenska je neúnosný rast cien energií a štátna regulácia cenotvorby. Tá podľa konateľa spoločnosti Slovakia Energy Jiřího Písaříka nedáva dodávateľom energií žiadny manipulačný priestor, ako sa vysporiadať so situáciou na trhu.

Situácia na trhu sa nezlepšuje. Teraz je našou prvoradou úlohou intenzívna komunikácia so zákazníkmi a ich plynulý a bezproblémový prechod k novým dodávateľom,“ povedal Písařík, ktorý nechápe útoky zo strany ministerstva hospodárstva.

V deň požiadania o odňatie licencie sme informovali o situácii priamo aj štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR, pána Karola Galeka. Ministerstvo hospodárstva ocenilo náš férový prístup a fakt, že sme sa k situácii postavili čelom. Verbálny útok zo strany toho istého ministerstva je preto pre nás absolútne nepochopiteľný,“ konštatoval Písařík.

Krach jedného z dodávateľov

Krach jedného z najväčších alternatívnych dodávateľov energií Slovakia Energy bol spôsobený kombináciou manažérskeho zlyhania s nekorektným prístupom k slovenským zákazníkom. Myslí si to minister hospodárstva Richard Sulík.

Nenakúpili dostatok veľa elektriny a plynu. Pokiaľ tu zarábali, tak tu boli, a keď videli, že už nebudú zarábať, tak sa na zákazníkov vykašľali. Toto je hnusná tvár podnikania,“ povedal po štvrtkovom rokovaní vlády Sulík.

Upokojenie pre odberateľov

Regulačný úrad upozorňuje všetkých odberateľov plynu či elektriny, aby nepanikárili ani pri krachu akéhokoľvek dodávateľa energií. Odberatelia skrachovaného dodávateľa totiž automaticky prechádzajú do režimu tzv. dodávky poslednej inštancie.

Ubezpečujeme dotknutých odberateľov, že budú mať v zmysle legislatívy naďalej zachovanú nepretržitú dodávku elektriny aj plynu. Nik nebude odpojený,“ zdôraznil pre agentúru SITA Igaz.

Odberatelia, ktorí sa ocitnú v režime dodávok poslednej inštancie, nemusia navštevovať žiadne zákaznícke centrá žiadneho z dodávateľov. Každého dotknutého odberateľa dodávateľ poslednej inštancie, medzi ktorých patria ZSE Energia, Stredoslovenská energetika, Východoslovenská energetika a Slovenský plynárenský priemysel, oficiálne skontaktuje a poskytne mu kompletnú informáciu, ako má postupovať.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.