Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. októbra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ďalšie trojstranné kolo rokovaní o plyne sa uskutoční do dvoch týždňov

Rusko v polovici júna zastavilo export plynu na Ukrajinu. Dôvodom bol spor o jeho cenu. EÚ však cez ukrajinskú vetvu plynovodu dováža zhruba polovicu plynu z Ruska, preto sa od júna niekoľkokrát pokúsila sprostredkovať dohodu medzi Moskvou a Kyjevom. No až minulý týždeň sa jej podarilo dosiahnuť aspoň kompromis – obnovenie dodávok plynu na Ukrajinu počas zimných mesiacov. Presnejšie, Ukrajina podľa dohody uhradí Rusku časť svojho dlhu a za to získa počas zimných mesiacov minimálne 5 miliárd kubických metrov (m3) plynu.

Ruský minister energetiky Alexander Novak označil túto dohodu za veľký krok smerom k vyriešeniu sporu. Ukrajina by tak mala do konca tohto roka zaplatiť Rusku 3,1 miliardy USD (2,46 miliardy eur) z dlhu za predchádzajúce dodávky, ktorý Moskva vyčíslila na 5,3 miliardy USD.

Ostáva ešte dohodnúť harmonogram splátok. Rusko chce, aby mu Ukrajina zaplatila v dvoch splátkach: 2 miliardy USD pred obnovením dodávok plynu a ďalších 1,1 miliardy USD do konca tohto roka. Kyjev však podľa Novaka navrhuje tri splátky: 1,5 miliardy USD a dvakrát po 800 miliónov USD a je ochotný poslať peniaze až po obnovení dodávok.

„Trojstranné rokovania sa uskutočnia buď koncom budúceho týždňa, čo je málo pravdepodobné, alebo o týždeň neskôr,“ povedal Prodan.

Dočasné riešenie, ktoré navrhla EÚ, musia ešte schváliť lídri Ruska aj Moskvy. Obe krajiny si vymenia svoje stanoviská k návrhu EÚ a do 7. októbra s nimi oboznámia Brusel. Ten ich potom zapracuje do spoločného dokumentu a nevyriešené otázky predloží obom stranám na ďalšom kole rozhovorov.

Podľa návrhu dočasnej dohody by mala Ukrajina platiť Rusku za dodávky plynu počas nasledujúcich šiestich mesiacov 385 USD za 1000 m3. Táto konečná ponuka Gazpromu je oveľa vyššia ako 268,50 USD za 1000 m3 plynu, ktorú Ukrajina platila pred vypuknutím nepokojov, ktoré viedli k pádu predchádzajúceho prezidenta Viktora Janukovyča, spojenca Kremľa.

(1 EUR = 1,2616 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.