Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. mája 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Daimler začal budovať v Kamenzi druhú fabriku na výrobu batérií pre elektromobily

Daimler má v úmysle zohrávať v nasledujúcom desaťročí poprednú úlohu vo vývoji novej technológie. Jeho lítiovo-iónové batérie vlastnej konštrukcie majú byť efektívnejšie než vyrábané teraz a prispejú k tomu, že sa koncern dostane v sektore ďalej než konkurenti. Budú sa dobíjať rýchlejšie a umožnia elektromobilom s nimi dlhší dojazd.

Daimler chce mať do roku 2022 vo výrobnom programe viac ako desať modelov vozidiel s čisto elektrickým alebo kombinovaným pohonom.

Podniková poradenská spoločnosť Roland Berger odhaduje, že v dohľadnom čase cena lítiovo-iónových batérií klesne, a tým dôjde aj k zníženiu maloobchodnej ceny elektromobilov. Batérie sú zatiaľ ich najdrahším komponentom.

Koncern bude v nasledujúcich rokoch investovať do výskumu a vývoja batérií ročne jednu miliardu eur.

V Kamenzi vyrába Daimler batérie od roku 2010. Má v ňom dcérsku spoločnosť Deutsche Accumotive. Pracuje v nej 350 ľudí. Závod, ktorý sa začína budovať, bude stáť na 80.000 štvorcových metroch. Počet zamestnancov vzrastie o 100 %, ale produkcia sa zvýši štvornásobne. Pri výrobe samotných batérií sa výrazne obmedzí produkcia kysličníka uhličitého (CO2). Okrem iného jej budú dodávať energiu solárne panely.

Batérie z Kamenza sa budú dať využívať aj v priemysle a v domácnostiach na stabilizáciu napätia v elektrickej sieti a na prechodné uskladnenie energie fotovoltických zariadení umiestnených na výrobných halách a strechách rodinných domov.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.